| Composition | tansy; Kuril tea; fennel; rose hip; buckthorn; plantain |
| Taste | fennel; rose hip; Buckthorn |
| Tea type | herbal |
| Drink release form | loose |
| Product features | 100% natural |
| Shelf life | 24 months |
| Maximum storage temperature | +30 °C |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Herbal collection 1 pc. |
| Product weight without packaging (g) | 300 g |
| Weight of product with packaging (g) | 350 g |
| Packaging length | 25 cm |
| Packaging height | 10 cm |
| Packaging width | 20 cm |
The herbs are collected in ecologically clean areas of the Altai Mountains, primarily in the foothills. This herbal infusion detoxifies and cleanses blood vessels, the liver, and the blood. It has anti-inflammatory and restorative properties. Tansy helps with constipation, gastrointestinal disorders, palpitations, nervous disorders, gout, liver and kidney diseases, tuberculosis, hemorrhoids, and also prevents parasites. Kuril tea has anti-inflammatory, sedative, analgesic, and hemostatic properties. It is used for gastrointestinal diseases, bleeding of various etiologies, diarrhea, dysentery, and cervical erosions. Fennel is excellent for colds, improves digestion, strengthens the nervous system, has a beneficial effect on the large and small intestines, and relieves gas and bloating.
Rose hips are used for arthritis, liver and biliary tract diseases, atherosclerosis, obesity, kidney disease, asthenic conditions, and during recovery from illness. They contain many vitamins. Buckthorn helps with constipation and gently stimulates the intestines. Plantain alleviates diarrhea and stomach pain, and helps with heartburn, constipation, and flatulence. **Brewing method:** Steep 1 tablespoon of the mixture in 0.5 liters of boiling water in a water bath or thermos for 15-30 minutes. Drink warm like tea.
Травяной чай "Очищающий" 300гр алтайский рассыпной
| Состав | пижма; курильский чай; фенхель; шиповник; крушина; подорожник |
| Вкус | фенхель; шиповник; крушина |
| Вид чая | травяной |
| Форма выпуска напитка | рассыпной |
| Особенности продукта | 100 % натуральный |
| Максимальная температура хранения | +30 °C |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Травяной сбор 1 шт. |
| Вес товара без упаковки (г) | 300 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 350 г |
| Длина упаковки | 25 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 20 см |
Травы собираются в экологически чистых районах Горного Алтая, преимущественно в предгорьях. Травяной сбор выводит токсины, чистит сосуды, печень, кровь. Обладает противовоспалительным, общеукрепляющим действием. Пижма помогает от запоров, при заболеваниях ЖКТ, сердцебиении, нервных расстройствах, подагре, заболеваниях печени и почек, туберкулезе легких, при геморрое, также является профилактикой от паразитов. Курильский чай имеет противовоспалительное, успокаивающее, обезболивающее, кровоостанавливающее действия. Применяется при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, при кровотечениях различной этиологии, поносах, дизентерии, эрозиях шейки матки. Фенхель отлично справляется с простудой, улучшает пищеварение и укрепляет нервную систему, благотворно влияет на толстый и тонкий кишечник, избавляет от газов и вздутия живота. Шиповник применяют при артрите, заболеваниях печени и желчевыводящих путей, атеросклерозе, ожирении, болезнях почек, при астенических состояниях и в период выздоровления после заболеваний, содержит много витаминов. Крушина помогает от запоров, мягко стимулирует кишечник. Подорожник облегчает состояние при диарее и болях в желудке, помогает от изжоги, запоров и метеоризма.
**Способ заваривания:** 1ст.л. сбора на 0,5л кипятка настоять на водяной бане или в термосе 15-30 минут. Пить тёплым как чай.