| Composition | Centaury herb; Stevia leaves; Blueberry fruits; Bean pods; Sophora fruits; Flax seeds; Aralia roots; Marshmallow roots; Burdock roots; Chicory roots |
| Purpose of the supplement | Diabetes mellitus; diabetic; lowering blood sugar |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; pregnancy and lactation periods |
| Release form | dry mix; Caucasian herbs |
| Shelf life | 24 months |
| Package | Herbal collection No. 17 - 1 pc; Caucasian herbs for diabetes; collection 17 |
| Minimum storage temperature | +10 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Green Pharmacy Series "COLLECTION Nº17" (packs, packages from 30 to 500 g, filter bags of 1.5 - 2.5 g) |
| Trade name | biologically active food supplement "Green Pharmacy Series "COLLECTION Nº17" (packs, packages from 30 to 500 g, filter bags of 1.5 - 2.5 g) |
| Product weight without packaging (g) | 200 g |
| Registration certificate SGR | RU.77.99.88.003.E.002305.05.16 |
Herbal Collection No. 17 is specially formulated for diabetes. This beneficial monastery tea blend is made from medicinal plants that normalize the function of the insulin-producing gland. The natural components contained in Caucasian herbs have a comprehensive effect on the causes and symptoms, restoring proper metabolism. Japanese pagoda tree and agrimony significantly improve pancreatic function. Chicory roots contain natural inulin, a substance similar to insulin, which is normally produced by the human pancreas. Altai herbs such as galega and marsh cudweed, bilberry fruits, and aralia roots effectively lower blood sugar levels, while bogbean leaves, centaury, burdock root, marshmallow, and bean pods help improve digestion and normalize metabolism. Ginkgo biloba leaves improve oxygen supply to the brain and slow diabetic changes in the retina. Regular use of herbal remedies will significantly improve your well-being. Thanks to the crystal-clear air of the Caucasus (Altai), mineral springs, and thousands of medicinal herbs growing naturally, we are able to provide people with a natural product (herbal tea). 2. Keywords: appetite, dietary supplement, substances, glucose, diabetes, diabetics, for, health, inulin, Caucasus, Caucasian, intestines, control, root, medicinal, monastic, metabolism, dandelion, dandelion, from, digestion, products, sugar, sugar, heart, reduction, reduction, blood vessels, grass, herbs. Herbal collection for lowering blood glucose levels is an effective remedy for maintaining the health of diabetics and preventing diabetes.
Травы Кавказа Травяной сбор при сахарном диабете
| Состав | Трава золототысячника; Стевии листья; Черника плоды; Фасоль створки; Плоды софоры; Семена льна; Аралии корни; Алтея корни; Корни лопуха; Корни цикория |
| Назначение добавки | Сахарный диабет; диабетический; снижение сахара в крови |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | сухая смесь; травы кавказа |
| Комплектация | Сбор трав № 17 - 1шт; травы кавказа от сахарного диабета; сбор 17 |
| Минимальная температура хранения | +10 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Серия Зеленая Аптека "СБОР Nº17" (пачки, пакеты от 30 до 500 г, фильтр-пакеты по 1,5 - 2,5 г) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Серия Зеленая Аптека "СБОР Nº17" (пачки, пакеты от 30 до 500 г, фильтр-пакеты по 1,5 - 2,5 г) |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.Е.002305.05.16 |
Травяной сбор №17 специально разработан от сахарного диабета. Полезный сбор монастырского чая выполнен из лекарственных растений, нормализующих функцию железы, вырабатывающей инсулин. Природные компоненты, содержащиеся в кавказских травах, комплексно воздействуют на причины и симптомы, восстанавливая правильный обмен веществ. Софора японская и трава репешка значительно улучшают функциональное состояние поджелудочной железы. Корни цикория содержат природный инулин – вещество, аналогичное инсулину, в норме вырабатываемому поджелудочной железой человека. Такие алтайские травы как галега и сушеница топяная, плоды черники и корни аралии эффективно понижают уровень сахара в крови, а листья вахты трёхлистной, золототысячник, корень лопуха, алтея и створки фасоли помогают наладить пищеварение и нормализуют обмен веществ в организме в целом. Листья гингко–билоба улучшают питание головного мозга кислородом и замедляют процессы диабетических изменений в сетчатке глаз. Регулярное применение фито средств поможет Вам значительно улучшить самочувствие.Благодаря кристально чистому воздуху Кавказа(Алтая), источникам минеральных вод и тысячи целебных трав, растущих в естественных условиях, мы имеем возможность дарить людям натуральный продукт(фиточай). 2. Ключевые слова: аппетита, бад, веществ, глюкоза, диабет, диабетиков, для, здоровье, инулин, кавказ, кавказа, кишечника, контроль, корень, лекарственные, монастырский, обмена, одуванчик, одуванчика, от, пищеварения, продукты, сахара, сахарный, сердца, снижение, снижения, сосудов, трава, травы, Травяной сбор для снижения уровня глюкозы в крови – это эффективное средство для поддержания здоровья диабетиков и профилактики сахарного диабета.