| Purpose of herbal collection | anti-inflammatory; antimicrobial; vasodilator |
| Product Features | GMO-free |
| Maximum Storage Temperature | +25 °C |
| Shelf Life | 730 days |
| Country of Origin | Russia |
| Product Weight without Packaging (g) | 200 g |
| Product Weight with Packaging (g) | 210 g |
| Packaging Length | 5 cm |
| Packaging Height | 19 cm |
| Packaging width | 23 cm |
Herbal collection #63 from "Herbs of the Caucasus", 200 g, is used for inhalation. This herbal collection relieves inflammation of the throat, nasopharynx and respiratory tract. Emollient. Has anti-inflammatory, vasodilator, anti-infective, antiviral, and expectorant properties. The inhalation collection contains the following components. Elecampane (roots). Calendula officinalis (marigold, flowers). Mullein (herb). Lavender (flowers). Chamomile (matricaria flowers). Sage (leaves). Eucalyptus (round eucalyptus leaves). Black poplar (buds). Willow (buds), Black poplar (bark). Fir needles. Pine needles. How to use collection #63. Pour two tablespoons of the collection into 1 liter of boiling water. Simmer over very low heat for about 5-7 minutes, then inhale the steam over the pan (10-12 minutes), covering yourself with a towel or using a thick paper funnel. Inhalations can be done using any method—compressor spray or hot steam. Repeat the procedure 2-3 times a day. We recommend using the mixture strictly according to the instructions! The crystal-clear air and microclimate of the foothills of the Caucasus Mountains contribute to the great natural power of the medicinal herbal mixture from "Herbs of the Caucasus" and its beneficial effects on human health. Our production is located in the resort town of Goryachiy Klyuch, known for its famous mineral springs and medicinal herbs growing in their natural habitat. Thanks to the unique conditions created by nature, we can give people an herbal mixture that has absorbed all the power and energy of this beautiful place. The product has been tested at the Department of Phytotherapy.
Травяной сбор для ингаляций
| Назначение травяного сбора | противовоспалительное; противомикробное; сосудорасширяюще |
| Особенности продукта | без ГМО |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 210 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 19 см |
| Ширина упаковки | 23 см |
Травяной сбор № 63 от «Травы Кавказа», 200 г, применяется для ингаляций. Данный сбор травяной снимает воспаление горла, носоглотки и дыхательных путей. Мягчительное средство. Имеет противовоспалительное, сосудорасширяющее, противоинфекционное, противовирусное, отхаркивающее свойства. Сбор для ингаляций содержит следующие компоненты. Девясил высокий (корни). Календула лекарственная (ноготки, цветки). Коровяк (трава). Лаванда лекарственная (цветки). Ромашка (цвет ромашки аптечной). Шалфей лекарственный (листья). Эвкалипт (эвкалипта круглого листья). Тополь черный (почки). Верба (почки), Тополь черный (кора). Хвоя пихты. Хвоя сосны. Как применять сбор № 63. Две столовые ложки сбора всыпать в 1 л кипящей воды. Кипятить на очень тихом огне около 5-7 минут, дышать паром над кастрюлей (10-12 минут), накрывшись полотенцем или через воронку из плотной бумаги. Ингаляции можно проводить любым методом - компрессорным распылением и горячим паром. Процедуру повторять 2-3 раза в день. Рекомендуем применять сбор строго согласно инструкции! Кристально чистый воздух и микроклимат предгорий Кавказского хребта - все это способствует тому, что сбор травяной лечебный от «Травы Кавказа» обладает большой природной силой и оказывает благотворное воздействие на здоровье человека. Наше производство находится в городе-курорте Горячий ключ, который известен знаменитыми источниками минеральных вод, а также целебными травами, растущими в естественных условиях. Благодаря уникальным условиям, созданным природой, мы можем дарить людям травяной сбор, который вобрал в себя всю силу и энергетику этого прекрасного места. Продукт протестирован на кафедре фитотерапии.