| Purpose of herbal collection | antitumor; anti-inflammatory; Normalizes the gastrointestinal tract |
| Product Features | GMO-free |
| Minimum Storage Temperature | +10 °C |
| Maximum Storage Temperature | +25 °C |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Russia |
| Weight of Product without Packaging (g) | 200 g |
| Weight of Product with Packaging (g) | 210 g |
| Packaging Length | 5 cm |
| Packaging height | 22 cm |
| Packaging width | 19 cm |
Properties
Promotes the resorption of nodes and neoplasms of various origins, normalizes the activity of the endocrine glands. Relieves inflammation of the female genital organs and normalizes their function. Hormone-containing, anti-inflammatory, diuretic components of the collection: yarrow, elderberry, geranium, birch, strawberry, calendula, viburnum, wintergreen, wintergreen, orthilia secunda. They destroy pathogenic microbes, disinfect wounds and improve immunity, accelerate metabolism and hemoglobin synthesis, normalize lipid metabolism and acid-base balance. In general, phytohormones perform the following functions: lower blood pressure; strengthen the cardiovascular system, significantly reducing the risk of ischemia; normalize the functioning of the nervous system; prevent the development of benign and malignant tumors; activate the regenerative functions of the body, thereby rejuvenating it; Helps treat infertility caused by endocrine system imbalances.
Orthilia secunda contains phytohormones such as phytoestrogen and phytoprogesterone (female and male hormones, respectively). These hormones always act together in the female body, and Orthilia secunda is responsible for regulating reproductive function and harmonizing hormonal balance, increasing libido, and normalizing the menstrual cycle. Remedies for indurations of various origins include cinquefoil, bergenia, snakeroot, and elderberry. The vitamins contained in the mixture have a beneficial effect on the functioning of the central nervous system (CNS); iron absorption by the body is improved; the endocrine glands are stimulated; and hematopoiesis is normalized. The components of the mixture also help normalize the gastrointestinal tract.
Травяной сбор при миоме, фибромиоме, кистах, полипах
| Назначение травяного сбора | противоопухолевое; противовоспалительное; нормализует работу ЖКТ |
| Особенности продукта | без ГМО |
| Минимальная температура хранения | +10 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 210 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 22 см |
| Ширина упаковки | 19 см |
Свойства
Способствует рассасыванию узлов и новообразований различного происхождения, нормализует деятельность желез внутренней секреции. Снимает воспаление женских половых органов и нормализует их деятельность.Гормоносодержащие, противовоспалительные, мочегонные компоненты сбора: тысячелистник, бузина, герань, береза, земляника, календула, калина, грушанка, зимолюбка, боровая матка. Они уничтожают болезнетворных микробов, дезинфицируют раны и повышают иммунитет, ускоряют метаболизм и синтез гемоглобина, нормализуют липидный обмен и кислотно-щелочной баланс. В целом фитогормоны выполняют такие функции: понижают артериальное давление; укрепляют сердечно-сосудистую систему, значительно уменьшая риск развития ишемии; нормализуют работу нервной системы; препятствуют развитию доброкачественных и злокачественных опухолей; активизируют регенерационные функции организма, тем самым омолаживая его; помогают излечить бесплодие, вызванное сбоями в работе эндокринной системы. В состав боровой матки входят такие фитогормоны, как фитоэстроген и фитопрогестерон (женский и мужской гормоны соответственно). Эти гормоны в женском организме всегда действуют сообща, а боровая матка отвечает за регулирование репродуктивной функции и гармонизацию гормонального баланса, повышает либидо, нормализует менструальный цикл.Рассасывающие уплотнения разного происхождения средства: лапчатка, бадан, змеевик, бузина. С помощью содержащихся в сборе витаминов благотворное влияние оказывается на функционирование центральной нервной системы (ЦНС); улучшается усвоение железа организмом; стимулируется работа эндокринных желез; нормализуется процесс кроветворения.Также составляющие сбора способствуют нормализации работы ЖКТ.