| Herbal collection composition | Birch (buds), Helichrysum arenarium (flowers); St. John's wort (herb); Calendula officinalis (marigold, flowers) |
| Purpose of herbal collection | restores impaired metabolism; increases performance; rejuvenates body cells |
| Release form | loose |
| Tea form | granulated |
| Product features | non-GMO; no preservatives |
| Minimum storage temperature | +5 °C |
| Maximum storage temperature | +35 °C |
| Shelf life | 36 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Herbal collection No. 23 - 1 pc; Gift - 1 pc. |
| Weight of product without packaging (g) | 200 g |
| Weight of product with packaging (g) | 230 g |
| Packaging length | 20 cm |
| Packaging height | 6 cm |
| Packaging width | 16 cm |
Tibetan rejuvenating herbal collection Herbs of the Caucasus is a unique combination of traditional Tibetan plants, formulated to maintain health and youth. This Tibetan collection promotes the elimination of toxins and waste from the body, restores impaired metabolism, increases efficiency, and rejuvenates the body's cells.
This collection consists of high-quality herbs, the action of which is aimed at cleansing the body, normalizing the gastrointestinal tract, helping to improve digestion and peristalsis, the structure of the gastric and intestinal mucosa, eliminating inflammatory processes in the body, normalizing metabolism, and promoting improved carbohydrate metabolism.
The collection also has a diuretic effect, restoring kidney function and ridding the body of excess fluid. This Tibetan collection can be used as a universal one; it complements and consolidates the effect of any previous treatment course or prepares the body for the effectiveness of future treatment with another collection.
Тибетский омолаживающий травяной сбор
| Состав травяного сбора | Береза (почки),Бессмертник песчаный(цветки); Зверобой(трава); Колендула лекарственная (ноготки,цветки) |
| Назначение травяного сбора | восстанавливает нарушенный обмен веществ; повышает работоспособность; омолаживает клетки организма |
| Форма выпуска | рассыпной |
| Форма чая | гранулированный |
| Особенности продукта | без ГМО; без консервантов |
| Минимальная температура хранения | +5 °C |
| Максимальная температура хранения | +35 °C |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Травяной сбор №23-1шт; Подарок-1шт |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 230 г |
| Длина упаковки | 20 см |
| Высота упаковки | 6 см |
| Ширина упаковки | 16 см |
Тибетский омолаживающий травяной сбор Травы Кавказа – это уникальное сочетание традиционных тибетских растений, сформированное для поддержания здоровья и молодости.Тибетский сбор способствует выведению токсинов и шлаков из организма, восстанавливает нарушенный обмен веществ, повышает работоспособность, омолаживает клетки организма.
Сбор состоит из высококачественных трав, действие которорых направлено на очищение организма,нормализацию работы ЖКТ,помогает улучшить пищеварение и перистальтику, структуру слизистой оболочки желудка и кишечника, устраняет воспалительные процессы в организме, нормализует метаболизм, способствуют улучшению углеводного обмена.Также сбор оказывает мочегонный эффект, восстанавливая работу почек и избавляя организм от лишней жидкости. Тибетский сбор можно использовать как универсальный, он дополняет и закрепляет действие пройденного ранее любого лечебного курса или готовит организм к эффективному предстоящему лечению другим сбором.