| Number of items in a package | 6 pcs. |
| Shelf life | 12 months |
| Country of origin | Russia |
| Maximum storage temperature | +25 °C and air humidity no more than 70% |
| Product features | non-GMO; No preservatives |
| Package Contents | 6 pcs of 70 g each |
| Weight of product without packaging (g) | 420 g |
| Weight of product with packaging (g) | 450 g |
| Package Length | 19 cm |
| Package Height | 10 cm |
| Package Width | 12 cm |
An easy way to treat your family or friends to their favorite refreshing treat is to make Nina Farina ice cream. Homemade ice cream mix (assorted) 6 packages of 70g (420g). Available in chocolate and vanilla flavors. This is a high-quality product with natural ingredients. To make the ice cream, you'll need milk or cream, depending on your tastes and preferences. One package of mix makes 4 servings of ice cream (the entire set makes 24 servings). To make the ice cream, pour 200 ml of chilled milk into a mixing bowl, add the mix (70g), and beat with a mixer for 5 minutes. Divide the whipped mixture into suitable molds and place in the freezer for 4-5 hours. Homemade ice cream will become your favorite treat and will brighten up an ordinary day or complement a special occasion! For a festive table, ice cream can be served with syrups, mousses, sweet sauces, and nuts. You can shape the ice cream into any shape, depending on your existing dessert and ice cream molds.
KDV Сухая смесь для приготовления мороженого 6 шт по 70г
| Количество предметов в упаковке | 6 шт. |
| Страна производства | Россия |
| Максимальная температура хранения | +25 °С и влажностью воздуха не более 70% |
| Особенности продукта | без ГМО; без консервантов |
| Комплектация | 6 шт по 70 г |
| Вес товара без упаковки (г) | 420 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 450 г |
| Длина упаковки | 19 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 12 см |
Простой способ побаловать семью или друзей любимым освежающим лакомством – приготовить мороженое «Nina Farina». Смеси для приготовления домашнего мороженого (ассорти) 6 упаковок по 70г (420г). Вкусы - шоколад, ваниль. Это продукт высокого качества с натуральным составом. Чтобы приготовить мороженое вам понадобится молоко или сливки – в зависимости от ваших вкусов и предпочтений. Одного пакета смеси хватит на 4 порции мороженого (весь набор рассчитан на 24 порциB). Для приготовления мороженого налейте 200 мл охлажденного молока в ёмкость для взбивания, добавьте смесь (70г), взбивайте миксером 5 минут. Разложите взбитую массу в подходящие формы и поместите в морозильную камеру на 4-5 часов. Домашнее мороженое станет вашим любимым лакомством и внесёт краски в обычный день или дополнит яркое событие! На праздничный стол мороженое можно подать с сиропами, муссами, сладкими соусами и орешками. Форму для мороженого вы можете придать любую, исходя из имеющихся у вас в наличии форм для десертов и мороженого.