| Full product name | Rejuvenating facial serum with vitamin A, 30 ml |
| Composition | Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glycerin; Pentylene Glycol, Betaine; Ectoin, Sodium Hyaluronate; Hippophae Rhamnoides Fruit Oil*, Xanthan Gum; Benzyl Alcohol, Hippophae Rhamnoides Fruit Extract; Citrus Aurantifolia Oil (Lime essential oil); Camellia Sinensis Leaf Extract (Green Tea Extract); Benzoic Acid, Sodium Benzoate; Potassium Sorbate, Limonene, Citral |
| Purpose of the serum | for problem skin; for dry skin; for mature skin |
| Action | anti-wrinkle; anti-pigmentation; rejuvenation |
| Product Volume | 30 ml |
| Shelf Life | 24 months |
| Purpose of the cosmetic product | for the face; for the eyes; for the neck and décolleté |
| Country of origin | Russia |
| Package Contents | Anti-aging serum with natural retinol 30 ml - 1 pc. |
This rejuvenating face and eye serum with vitamin A combats the first signs of aging and visibly reduces their appearance. This gentle formula with plant-based retinol prevents age-related changes, helps reduce the appearance of wrinkles, tighten facial contours, and impart a fresh, radiant appearance. Vitamin A, in the form of sea buckthorn carotenoids, is a powerful anti-aging serum without irritation. It acts gently yet effectively, gently stimulating skin renewal without causing peeling, unlike harsh retinol. Thanks to hyaluronic acid and betaine, the product deeply hydrates the skin and retains moisture. Ectoine and aloe vera provide a soothing and restorative effect. Sea buckthorn and green tea extracts have antioxidant properties, neutralizing free radicals (the main cause of aging), reducing skin stress. It promotes collagen and elastin production, evens out skin texture and tone, and evenly distributes melanin. The formula is enriched with a concentrate of biologically active plant components to restore and hydrate the skin, maintaining its elasticity and firmness. This moisturizing care serum is designed for comprehensive skin care of the face, neck, and décolleté. This smoothing serum can be used morning and evening. For maximum effect, natural retinoids can be combined with vitamin C, niacinamide, and peptides. A light vitamin cocktail for daily care. This product is ideal for women's skincare: its light texture absorbs quickly without a sticky feeling, making it an ideal makeup base. Suitable for all skin types, including dry, dehydrated, mature, and sensitive skin. It does not cause irritation. An ideal start for those new to anti-aging skincare.
Сыворотка для лица от морщин с витамином А антивозрастная
| Полное наименование товара | Омолаживающая сыворотка для лица витамин А, 30 мл |
| Состав | Aqua (Вода), Aloe Barbadensis Leaf Juice (Алоэ вера гель), Glycerin (Глицерин); Pentylene Glycol (Растительный пентилен- гликоль), Betaine (Бетаин); Ectoin (Эктоин), Sodium Hyaluronate (Гиалуронат); Hippophae Rhamnoides Fruit Oil* (Масло облепиховое), Xanthan Gum (Ксантановая камедь); Benzyl Alcohol (Бензиловый спирт), Hippophae Rhamnoides Fruit Extract (Экстракт облепихи); Citrus Aurantifolia Oil (эфирное масло лайма); Camellia Sinensis Leaf Extract (Экстракт Зеленого Чая); Benzoic Acid (Бензойная кислота), Sodium Benzoate (Натрия бензоат); Potassium Sorbate (Калия сорбат), Limonene, Citral |
| Назначение сыворотки | для проблемной кожи; для сухой кожи; для зрелой кожи |
| Действие | против морщин; против пигментации; омолаживание |
| Объем товара | 30 мл |
| Назначение косметического средства | для лица; для глаз; для шеи и декольте |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Антивозрастная сыворотка с природным ретинолом 30 мл - 1 шт. |
Омолаживающая сыворотка для лица и области вокруг глаз с витамином А борется с первыми признаками старения и заметно уменьшает их видимость. Щадящая формула с растительным ретинолом для профилактики возрастных изменений, помогает сократить видимость морщин, подтянуть контур лица и придать свежий, сияющий вид. Витамин А в форме каротиноидов из облепихи, мощный anti-age без раздражения, действует бережно, но эффективно, мягко стимулирует обновление кожи, не вызывая шелушения, в отличие от агрессивного ретинола. Благодаря гиалуроновой кислоте и бетаину средство глубоко увлажняет кожу и удерживает влагу внутри. Эктоин и алоэ вера оказывают успокаивающий и восстанавливающий эффект. Экстракты облепихи и зеленого чая обладают антиоксидантными свойствами, нейтрализуют свободные радикалы (главную причину старения), кожа менее подвергается стрессу. Способствует выработке коллагена и эластина, выравнивает рельеф и тон кожи, равномерно распределяет меланин. Состав обогащен концентратом биологически активных растительных компонентов для восстановления и увлажнения кожи, сохранения её эластичности и упругости. Увлажняющая уходовая сыворотка создана для комплексного ухода за кожей лица, шеи и декольте. Разглаживающую сыворотку можно использовать утром и вечером. Для максимального эффекта природные ретиноиды можно сочетать с витамином С, ниацинамидом и пептидами. Легкий витаминный коктейль для ежедневного ухода. Продукт идеально подходит для женского ухода: его легкая текстура быстро впитывается без ощущения липкости, что делает сыворотку идеальной базой под макияж. Подходит всех типов кожи, в том числе для сухой, обезвоженной, зрелой и чувствительной. Не вызывает раздражений. Идеальный старт для новичков в антивозрастном уходе.