| Composition | Demineralized water, sodium polyacrylate (and) dimethicone (and) cyclopentasiloxane (and); trideceth-6 (and) PEG / PPG-18/18 dimethicone, camelina oil, isohexadecane (and); dimethicone / bis-isobutyl PPG20 crosspolymer, corn oil,; Sensiderm B (cetearyl octanoate, caprylic / capric triglycerides, isopropyl myristate, mineral oil); glycerin, troxerutin, phenoxyethanol (and) ethylhexylglycerin, vitamin E |
| Skin type | for all skin types |
| Action | moisturizing; Nutrition |
| Application time | universal |
| SPF | without UV protection |
| Product volume | 20 ml |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Eye cream 20 ml tube in a pack. - 2 pieces |
| Product weight without packaging (g) | 40 g |
LIBREDERM Brand
Vitamin E Line - Intensive hydration and nutrition - the basic needs of skin prone to dryness.
The Vitamin E collection saturates the skin with moisture and the vitamin of the same name (tocopherol), moisturizing and nourishing it throughout the day.
Vitamin E is a powerful antioxidant.
It protects skin cells from damage.
Daily use of the cream slows down the aging process of the skin, making it soft, smooth and hydrated.
Makes expression wrinkles less noticeable.
The cream has a pronounced effect against puffiness and dark circles under the eyes.
Active ingredients:
VITAMIN E (tocopherol) is a powerful antioxidant that slows down the aging process, has excellent moisturizing properties, maintaining water-lipid balance.
Promotes rapid regeneration and renewal of cells.
Helps protect skin from the harmful effects of ultraviolet rays.
TROXERUTIN - a bioflavonoid, the most stable natural antioxidant, actively fights puffiness and dark circles under the eyes.
CAMELINA OIL - a natural nourishing component consisting of 60% polyunsaturated fatty acids.
It has transdermal properties, allowing all active ingredients in the cream to penetrate into the deep layers of the skin, significantly enhancing its effectiveness.
Крем-антиоксидант для кожи вокруг глаз Витамин Е 20 мл-2 шт
| Состав | Вода деминерализованная, полиакрилат натрия (и) диметикон (и) циклопентасилоксан (и); тридецет-6 (и) ПЭГ/ППГ-18/18 диметикон, масло рыжика, изогексадекан (и); диметикон/бис-изобутил ППГ20 кроссполимер, масло кукурузное,; Сенсидерм В (цетеарил октаноат, каприлик/каприк триглицериды, изопропилмиристат, минеральное масло); глицерин, троксерутин, феноксиэтанол (и) этилгексилглицерин, витамин Е |
| Тип кожи | для всех типов кожи |
| Действие | увлажнение; питание |
| Время нанесения | универсальный |
| SPF | без УФ защиты |
| Объем товара | 20 мл |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Крем для кожи вокруг глаз 20 мл туба в уп. - 2 штуки |
| Вес товара без упаковки (г) | 40 г |
Бренд LIBREDERM (Либридерм)
Линия Витамин Е (Vitamin E) - Интенсивное увлажнение и питание - базовые потребности кожи, склонной к сухости. Коллекция Витамин Е насыщает кожу влагой и одноименным витамином (токоферол), увлажняя и питая её в течение дня. Витамин Е - мощный антиоксидант. Он защищает клетки кожи от повреждений.
Ежедневное применение крема замедляет процессы старения кожи, делая ее мягкой, гладкой и увлажненной.
Делает мимические морщинки менее заметными. Крем оказывает выраженное действие против припухлостей и «темных кругов» под глазами
Активные ингредиенты:
ВИТАМИН Е (токоферол) - мощный антиоксидант, замедляющий процессы старения, обладает превосходными увлажняющими свойствами, поддерживая водно-липидный баланс. Способствует быстрой регенерации и обновлению клеток. Помогает защитить кожу от вредного воздействия ультрафиолетовых лучей.
ТРОКСЕРУТИН - биофлавоноид, самый стабильный природный антиоксидант, активно действует против образования припухлостей и «темных кругов» под глазами.
МАСЛО РЫЖИКА - природный питательный компонент, на 60% состоящий из полиненасыщенных жирных кислот. Обладает трансдермальными свойствами, позволяющими обеспечить проникновение всех активных компонентов крема в глубокие слои кожи, что значительно усиливает эффективность крема.