| Composition | leather; cotton |
| Action | cleansing; moisturizing; soothing |
| Package length | 5 cm |
| Package height | 15 cm |
| Package width | 5 cm |
Librederm Baby cream-gel for washing newborns, infants, and children - the cream-gel has a soft texture that spreads perfectly on the baby's damp skin and is easily washed off with water.
Age: from birth, 0+
The physiological characteristics of babies' skin, which differ significantly from adult skin, necessitate special care, delicate cleansing, and moisturizing.
The cream-gel is designed for gentle cleansing of delicate baby skin.
Gently affects the upper layers of the baby's skin without causing dryness.
This gentle, hypoallergenic gel does not contain PEG, SLES, SLS, phthalates, or parabens.
Active ingredients: - Cotton extract has softening and soothing properties and helps moisturize baby's skin.
- Aloe vera gel helps prevent skin irritation during cleansing.
- Wheat proteins make the skin softer and help maintain the integrity of the hydrolipidic barrier.
- Panthenol restores and moisturizes the skin during washing.
Effectiveness: - Suitable for sensitive skin.
- Hypoallergenic.
- Dermatologist-approved.
Крем-гель для мытья 250 мл
| Состав | кожа; хлопок |
| Действие | очищение; увлажнение; успокаивающее |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 15 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Librederm Baby крем-гель для мытья новорожденных, младенцев и детей - крем-гель мягкой текстуры прекрасно распределяется на влажной коже малыша, легко смывается водой.
Возраст: с рождения, 0+
Физиологические особенности кожи малышей, которая значительно отличается от кожи взрослого, обуславливают необходимость в специальном уходе, деликатном очищении и увлажнении.
Крем-гель предназначен для бережного очищения нежной детской кожи.
Мягко воздействует на верхние слои кожи малыша, не вызывает сухости. Мягкий гипоаллергенный гель не содержит PEG, SLES, SLS, фталатов, парабенов
Активные ингредиенты:
-Экстракт хлопка обладает смягчающими и успокаивающими свойствами, способствует увлажнению кожи малыша.
-Гель алоэ вера способствует предотвращению раздражения кожи во время ее очищения.
-Протеины пшеницы делают кожу более мягкой, способствуют сохранению целостности гидро-липидного барьера.
-Пантенол восстанавливает и увлажняет кожу во время мытья.
Эффективность:
Подходит для чувствительной кожи
Гипоаллергенно
Одобрено дерматологами