| Composition | shampoo |
| Hair type | for all hair types |
| Product volume | 250 ml |
| Shelf life | 3 years |
| Package contents | Librederm zinc hair shampoo 250 ml - 1 pc. |
| Product weight without packaging (g) | 250 g |
ZINC is designed to combat dandruff and dry scalp.
It effectively cleanses the scalp and hair, exfoliates dead skin cells, reduces hyperkeratosis, normalizes sebum production, promotes rapid relief of dry seborrhea symptoms, eliminates itching and burning, and soothes the scalp.
Zinc pyrithione has antimicrobial, bacteriostatic, and fungicidal properties.
D-Panthenol and allantoin in the composition have a moisturizing and soothing effect.
Composition
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Zinc Pyrithione, Glycerin, Panthenol, Sodium Chloride, Allantoin, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citric Acid, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA, Aminomethyl Propanol.
Directions for use
Apply shampoo to well-moistened hair and scalp, massage, then rinse.
Reapply shampoo, distribute through hair and fluff, leave on hair for a few minutes to take effect. Rinse thoroughly with water. Use the shampoo every time you wash your hair for 2-3 weeks, then take a break. We recommend using shampoo between treatment courses.
Librederm Шампунь для волос цинк 250мл
| Состав | шампунь |
| Тип волос | для всех типов волос |
| Объем товара | 250 мл |
| Комплектация | Шампунь для волос Librederm цинк 250мл - 1 шт. |
| Вес товара без упаковки (г) | 250 г |
ЦИНК предназначен от перхоти при сухой коже головы. Эффективно очищает кожу головы и волосы, отшелушивает ороговевшие чешуйки, уменьшает гиперкератоз, нормализует выработку кожного сала, способствует быстрому устранению симптомов сухой себореи, устраняет зуд и жжение, успокаивает кожу головы. Пиритион цинка оказывает противомикробное, бактериостатическое и фунгицидное действие. Д-Пантенол и аллантоин в составе оказывают увлажняющее и успокаивающее действие.
Состав
Aqua, Sodium Laureth Sulfate , Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Zinc Pyrithione, Glycerin, Panthenol, Sodium Chloride, Allantoin, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citric Acid, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA, Aminomethyl Propanol.
Способ применения
нанесите шампунь на хорошо увлажненные волосы и кожу головы, помассируйте, затем смойте. Нанесите шампунь повторно, распределите по волосам и взбейте, оставьте на волосах на несколько минут для воздействия. Тщательно промойте голову водой. Пользуйтесь шампунем при каждом мытье головы в течение 2-3 недель, затем сделайте перерыв. Между курсами процедур рекомендуем использовать шампунь