| Composition | Cranberry extract (Vaccinium macrocarpon Aiton); microcrystalline cellulose; polyvinylpyrrolidone-vinyl acetate copolymer; magnesium salts of fatty acids; silicon dioxide; hydroxypropyl methylcellulose |
| Full product name | Cranberry Cranberry extract 500mg |
| Number of items in package (pcs.) | 1 pc. |
| Shelf life | 36 months |
| Purpose of the supplement | for the urinary system; General tonic |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Country of origin | Turkey |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Minimum storage temperature | +5 °C |
| Package contents | Cranberry Nutraxin |
| Trade name | Dietary active food supplement Cranberry Probiotics, SWISS BORK brand |
| Product weight without packaging (g) | 160 g |
| Weight of product with packaging (g) | 200 g |
| Packaging length | 5 cm |
| Packaging height | 12 cm |
| Packaging width | 5 cm |
Cranberry Nutraxin contains cranberry fruit extract. Cranberries contain about the same amount of vitamin C as oranges or grapefruits. The fruit also contains vitamins B1, B2, B5, B6, PP, and vitamin K1 (phylloquinone). High levels of specific substances called proanthocyanidins, found in cranberries, support the body's immune system and prevent disease. Cranberries are believed to have cleansing, antidiarrheal, antiseptic, and diuretic properties, as well as detoxifying properties. These properties help the body eliminate toxins and waste, as well as eliminate excess fluid and bloating. Cranberries' cardiovascular benefits stem from the combined effects of antioxidants and anti-inflammatory phytonutrients. Studies have shown that substances found in cranberries are useful for the prevention of breast, colon, lung, and prostate cancer, as well as for dental problems such as gum disease, tartar, and plaque. Cranberry Nutraxin is an anti-inflammatory natural product rich in vitamin C. It is used to prevent colds, arthritis, sore throats, and many other ailments. For urinary tract infections. Helps prevent cancer. Strengthens the immune system. For the digestive tract. For heart disease. For dysentery. Prevention of dental problems. Regulates kidney and bladder function. Promotes weight loss. Destroys free radicals. Lowers cholesterol. For the prevention of breast cancer. Has anti-inflammatory properties. Has antiseptic properties. Reduces the risk of infection. Reduces the risk of heart disease, cancer, and Alzheimer's disease. Take 2 tablets daily. Age: 18+. This is a dietary supplement and is not a medicine. Consult a physician before use. Nutraxin Turkish Vitamins.
NUTRAXIN Cranberry Экстракт клюквы 500мг
| Состав | Экстракт клюквы (Vaccinium macrocarpon Aiton); микрокристаллическая целлюлоза; сополимер поливинилпирролидона и винилацетата; магниевые соли жирных кислот; диоксид кремния; гидроксипропилметилцеллюлоза |
| Полное наименование товара | Cranberry Экстракт клюквы 500мг |
| Количество предметов в упаковке (шт.) | 1 шт. |
| Назначение добавки | для мочевыделительной системы; общеукрепляющее |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Страна производства | Турция |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Минимальная температура хранения | +5 °C |
| Комплектация | клюква Cranberry нутраксин |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище Cranberry Probiotics, марки SWISS BORK |
| Вес товара без упаковки (г) | 160 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 200 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 12 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Cranberry Nutraxin содержит фруктовый экстракт клюквы. В ягоде клюквы витамина С примерно так же, как и в апельсине или грейпфруте. Вплодах содержатся витамины B1, B2, B5, B6, PP и витамин K1 (филлохинон). Высокие уровни специфических веществ, называемых проантоцианидинами, которые содержатся в клюкве, помогают иммуннойсистеме организма предотвратить заболевания. Считается, что клюква имеет очищающие, антидиарейные, антисептические и мочегонные детоксикационные свойства. Эти свойства помогают организму избавиться от токсинов и шлаков, а также выводят лишнее количествожидкости и устраняют проблему вздутия живота. Польза клюквы для сердечно-сосудистой системы заключается в комбинированном воздействии антиоксидантов и противовоспалительных фитонутриентов. Исследования показали, что вещества, обнаруженные в клюкве, полезны для профилактики рака молочной железы, толстойкишки, легких и предстательной железы, а также для решения стоматологических проблем, как заболевания десен, зубного камня и налета. Cranberry Nutraxin - это противовоспалительный натуральный продукт, богатый витамином С, применяется для профилактики простудных заболеваний, артрита, ангины и многих других заболеваний. При инфекции мочевыводящих путей. Помогает предотвратить раковые заболевания.Укрепляет иммунитет. Для пищеварительного тракта. При сердечных заболеваниях. При дизентерии. Профилактика стоматологических проблем. Регулирует работу почек и мочевого пузыря. Способствует снижению веса. Разрушает свободные радикалы. Снижает уровень холестерина. Для профилактики рака молочной железы. Обладает противовоспалительным свойством. Обладает антисептическими свойствами. Снижает риск заражения инфекциями. Уменьшает риск сердечных заболеваний, рака и болезни Альцгеймера. Принимать по 2 таблетки в день. Возраст: 18+ . Биологически активная добавка к пище, не является лекарственным средством. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом. Турецкие витамины Nutraxin.