| Composition | magnesium citrate 215 mg; magnesium bisglycinate 275 mg; magnesium taurate 200 mg; magnesium malate 250 mg; vitamin B6 10 mg; microcrystalline cellulose; magnesium stearate; silicon dioxide; polyvinyl alcohol; polyethylene glycol; basic methacrylate copolymer |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Purpose of the supplement | improving sleep; anti-stress; sedative |
| Contraindications | individual intolerance |
| Release form | Tablets; Capsules |
| Shelf life | 36 months |
| Package | Magnesium (4 forms) with B6 from Nutraxin 60 tablets - 1 pc. |
| Minimum storage temperature | +5 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement "MAGNESIUM + VITAMIN B6" ("MAGNESIUM + VITAMIN B6") |
| Trade name | Biologically active food supplement "MAGNESIUM + VITAMIN B6" ("MAGNESIUM + VITAMIN B6") |
| Weight of product without packaging (g) | 250 g |
| Registration Certificate SGR | AM.01.04.01.003.R.000241.11.23 |
Nutraxin 4-in-1 Vitamin Magnesium Complex with Vitamin B6 from the Turkish brand Nutraxin for women, men, and children is a comprehensive product developed specifically for those who care about their well-being. It is essential for hair growth and helps prevent hair loss, for facial skin and wrinkle removal, for detoxification, and for intestinal cleansing. One capsule contains 125 mg of elemental magnesium. It contains a unique group of four forms of liposomal magnesium. Citrate improves digestion and is easily absorbed by both women and men, as is bisglycinate. Malate is known for its ability to reduce lactic acid levels in muscles, which can lead to a reduction in pain and tingling after exercise. Taurate has calming properties. This dietary supplement contains vitamin B6 (pyridoxal-5-phosphate). It plays an important role in metabolism, regulates the functioning of the nervous system, heart, and immune system. Vitamin B6 is involved in the production of neurotransmitters, including serotonin, which is responsible for mood and sleep. These supplements help reduce fatigue and exhaustion, promote normal energy metabolism, promote calmness, electrolyte balance, and maintain healthy bones and teeth. This vitamin complex improves memory and concentration, and helps eliminate drowsiness and insomnia. Due to the mineral's calming effect, it is recommended for people experiencing chronic anxiety, depression, and stress.
Магний В6 витамины
| Состав | цитрат магния 215 мг; бисглицинат магния 275 мг; таурат магния 200 мг; малат магния 250 мг; витамин В6 10 мг; микрокристаллическая целлюлоза; стеарат магния; диоксид кремния; поливиниловый спирт; полиэтиленгликоль; сополимер основного меткрилата |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Назначение добавки | улучшение сна; антистресс; успокаивающее |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость |
| Форма выпуска | Таблетки; Капсулы |
| Комплектация | Магний (4 формы) с B6 от Nutraxin 60 таблеток - 1 шт. |
| Минимальная температура хранения | +5 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «MAGNESIUM +VITAMIN B6» («МАГНИЙ + ВИТАМИН В6») |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «MAGNESIUM +VITAMIN B6» («МАГНИЙ + ВИТАМИН В6») |
| Вес товара без упаковки (г) | 250 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.04.01.003.R.000241.11.23 |
Витамины Магний комплекс 4 в 1 с витамином В6 от турецкого бренда Нутракснин Nutraxin для женщин, мужчин и детей - комплексный продукт, разработанный специально для тех, кто следит за хорошим самочувствием, необходим для роста волос и помогает против их выпадения, для кожи лица и избавление от морщин или детокс, а также очищение кишечника. В 1 капсуле содержится 125 мг элекментарного магния. Содержит уникальную группу четырех форм липосомального магния. Цитрат налаживает пищеварение и легко усваивается женским и мужским организмом, как и бисглицинат. Малат известен способностью снижать уровень молочной кислоты в мышцах, что может привести к уменьшению болей и покалываний после спортивных упражнений. Таурат обладает успокаивающими свойствами. Биодобавка содержит витамин В6 (пиридоксаль-5-фосфат). Он играет важную роль в обмене веществ, контролирует работу нервной системы, сердца и иммунитета. Vitamin б 6 участвует в производстве нейротрансмиттеров, в том числе серотонина, отвечающего за настроение и сон. Бады способствуют снижению усталости и утомляемости, нормальному энергетическому метаболизму, спокойствию, электролитному балансу, сохранению здоровья костей и зубов. Витаминный набор улучшает память, концентрацию, помогает устранить сонливость и бессонницу. Благодаря успокоительному эффекту минерала, рекомендуется людям, постоянно испытывающим тревогу, депрессию и стресс.