| Composition | B7; biotin |
| Type of food supplement | vitamins; Dietary supplements |
| Shelf life | 36 months |
| Dosage form | Tablet |
| Country of origin | Turkey |
| Maximum storage temperature | 25 |
| Minimum storage temperature | 5 |
| Product features | hair strengthening |
| Product weight with packaging (g) | 50 g |
| Packaging length | 5 cm |
| Packaging height | 5 cm |
| Packaging width | 5 cm |
Biotin from Nutraxin is a source of vitamin B7 (biotin) in tablets. Biotin, or vitamin B7, is a highly active water-soluble vitamin that is involved in numerous metabolic reactions, including the metabolism of glucose, fats, and proteins. It also acts as a source of sulfur in collagen production. Biotin deficiency can occur if you overindulge in strict diets lacking a variety of foods, take antibiotics or other medications that suppress intestinal microflora, or suffer from various diseases associated with metabolism and nutrient absorption. A deficiency can be suspected by the following symptoms: a gray or sallow skin tone, dry and tired-looking skin, brittle, dry nails and hair, slow hair and nail growth, drowsiness, and muscle weakness.
NUTRAXIN Витамин В7 (biotin) для волос.
| Состав | B7; биотин |
| Вид пищевой добавки | витамины; бады |
| Форма выпуска | Таблет |
| Страна производства | Турция |
| Максимальная температура хранения | 25 |
| Минимальная температура хранения | 5 |
| Особенности продукта | укрепление волосы |
| Вес товара с упаковкой (г) | 50 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 5 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Биотин от Нутраксин - это источник витамина В7 биотина в таблетках. Биотин, или витамин B7 -это водорастворимый витамин с высокой активностью, который участвует во множестве реакций обмена веществ: в метаболизме глюкозы, жиров, белков. Он также выступает источником серы в выработке коллагена. Дефицит биотина может возникнуть, если вы злоупотребляете строгими диетами без разнообразия продуктов в рационе, принимаете антибиотики или другие препараты, которые угнетают деятельность микрофлоры кишечника или страдаете различными заболеваниями, связанными с метаболизмом и усвоением питательных веществ. Заподозрить нехватку можно по следующим симптомам:- серый или землистый оттенок кожи, кожа выглядит сухой и уставшей, ломкие, сухие ногти и волосы, замедление роста волос и ногтей, сонливость, слабость в мышцах.