| Composition | Vitamin C-1000 mg |
| Shelf life | 24 months |
| Dosage form | Tablets |
| Active ingredient | Vitamin C 1000 mg |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Country of manufacture | Turkey |
| Maximum storage temperature | +15 °C |
| Minimum temperature Storage | +10 °C |
| Product Features | Sugar-free; gluten-free; lactose-free |
| Product weight without packaging (g) | 200 g |
| Product weight with packaging (g) | 200 g |
| Packaging length | 5 cm |
| Packaging height | 10 cm |
| Packaging width | 5 cm |
NUTRAXIN Vitamin C - 1000mg
Vitamin C contained in the product;
Contributes to the normal functioning of the immune system.
Contributes to the maintenance of normal immune system function during and after intense physical exercise.
Contributes to the normal formation of collagen, which is necessary for the normal function of blood vessels in the skin, bones, cartilage, teeth, and gums.
Contributes to normal energy metabolism.
Contributes to the reduction of tiredness and fatigue.
Increases iron absorption.
Directions for use: It is recommended to take 1 or 2 tablets per day.
NUTRAXIN Витамин С 1000mg Vitamin C для иммунитета
| Состав | Витамин С-1000мг |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Действующее вещество | Витамин С 1000мг |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Страна производства | Турция |
| Максимальная температура хранения | +15 °C |
| Минимальная температура хранения | +10 °C |
| Особенности продукта | без сахара; без глютена; без лактозы |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 200 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
NUTRAXIN Vitamin C -1000mg
Витамин С, содержащийся в продукте;
Способствует нормальной работе иммунной системы.
Способствует поддержанию нормальной функции иммунной системы во время и после интенсивных физических упражнений.
Способствует нормальному образованию коллагена, необходимого для нормальной функции сосудов кожи, костей, хрящей, зубов, десен.
Способствует нормальному метаболизму образования энергии.
Способствует снижению утомляемости и усталости.
Увеличивает усвоение железа.
Рекомендации по применению: рекомендуется употреблять 1 или 2 таблетки в день.