| Composition | Vitamin C; Microcrystalline cellulose; Magnesium salts of fatty acids; Silicon dioxide |
| Type of food supplement | Vitamin antioxidant |
| Shelf life | 12 months |
| Release form | 30 tablets |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Country of manufacture | Turkey |
| Weight of product without packaging (g) | 130 g |
| Weight of product with packaging (g) | 140 g |
| Packaging length | 7 cm |
| Packaging height | 10 cm |
| Packaging width | 7 cm |
What is vitamin C? Vitamin C is one of the essential nutrients for our body related to the immune system. Vitamin C, also known as L-ascorbic acid and ascorbic acid, is a water-soluble vitamin. Vitamin C is not produced by the body itself, so it must be taken externally as a supplement. Vitamin C promotes the formation of blood vessels, bones, cartilage, gums, and skin. Vitamin C promotes the production of collagen, which is necessary for the normal functioning of the immune system, reducing fatigue and exhaustion, and increasing iron absorption. Water-soluble vitamin C, both intracellular and extracellular, acts as an antioxidant. It provides the first stage of the body's antioxidant defense. It is recommended to take 1 tablet per day dissolved in plenty of water.
NUTRAXIN Витамин C. L - Аскорбиновая кислота 1000мг
| Состав | Витамин C; Микрокристалическая целлюлоза; Магниевые соли жирных кислот; Диоксид кремния |
| Вид пищевой добавки | Витамин антиоксидант |
| Форма выпуска | таблетки 30 штук |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Страна производства | Турция |
| Вес товара без упаковки (г) | 130 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 140 г |
| Длина упаковки | 7 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 7 см |
Что такое витамина С? Витамин С - одно из необходимых нашему организму питательных веществ, связанных с иммунной системой. Витамин С, также известный как L- аскорбиновая кислота и аскорбиновая кислота, представляет собой водный и растворимый витамин. Витамин С не является витамином собственного производства в организме, поэтому его необходимо принимать извне в качестве добавки. Витамин С способствует образованию сосудов, костей, хрящей, десен, кожи. Витамин C способствует выработке коллагена, необходимого для нормального функционирования иммунной системы , уменьшения усталости и истощения и увеличения абсорбции железа. Водорастворимый витамин С, как внутриклеточный, так и внеклеточный, действует как антиоксидант. Обеспечивает первую ступень антиоксидантной защиты организма. Рекомендуется принимать 1 таблетку в день растворив в большом количестве воды.