| Composition | skimmed milk powder; glucose syrup; vegetable oils; demineralized whey powder; sugar; fructooligosaccharides; minerals; natural flavoring (vanilla); Vitamin complex; choline bitartrate; taurine; inositol; emulsifier (soy lecithin); antioxidant (L-ascorbyl palmitate) |
| Number of items in package | 1 pc. |
| Child's age | 12 months+ |
| Formula type | supplementary feeding |
| Adaptability | Yes; adapted; baby food |
| Features of the mixture | with prebiotics; Antioxidant complex |
| Consistency | dry |
| Country of origin | Russia |
| Nutritional value proteins | 1.8 g/100 g |
| Nutritional value fats | 2.6 g/100 g |
| Nutritional value carbohydrates | 8.9 g/100 g |
| Energy value calories (per 100 g) | 67 kcal |
| Package | -3 Milk drink 300g, from 12 months |
| Weight of product with packaging (g) | 400 g |
Nutrilak Baby Milk Formula Nutrilak 3, from 12 months, 300 g
Dry milk drink for children over one year old.
Specially adapted to the digestive needs of children from 1 to 3 years old.
Provides a gradual transition to adult foods.
Features of the composition:
Prebiotics (fructooligosaccharides) - promote the growth of beneficial intestinal microflora and prevent constipation.
Balanced vitamin and mineral complex - promotes harmonious growth and development of the baby during the active period of his life.
Antioxidant complex (vitamins A, E, C + selenium) and biologically important nutrients (taurine, biotin, choline, inositol) - help protect the baby from unfavorable environmental factors.
Your baby will definitely love the pleasant vanilla taste of Nutrilak 3 baby milk.
No GMOs, preservatives, colors or flavors.
Directions for preparation:
To prepare one serving of the drink (200 ml), pour 170 ml of drinking water into a clean container.
water for children, heated to 40-45 ° C.
If drinking water for children is not available, boiled water can be used.
Cooled to 40-45 ° C.
Add 6 measuring spoons * (28.8 g) of dry drink, removing excess from the surface of the spoon with the blunt edge of a knife.
Stir the drink thoroughly until completely dissolved.
Warning:
Prepare the drink immediately before feeding.
Do not use leftovers of the prepared drink for subsequent feedings.
Storage conditions:
Before opening the package, store the dry mixture at a temperature of 0 to 25 ˚ C and a relative humidity of no more than 75%.
After opening the package, store the dry mixture for no more than 3 weeks in a cool, dry place, but not in the refrigerator.
-3 Молочный напиток 300г, с 12 месяцев
| Состав | сухое обезжиренное молоко; глюкозный сироп; Растительные масла; сухая деминерализованная молочная сыворотка; сахар; фруктоолигосахариды; минеральные вещества; натуральный ароматизатор (ваниль); Витаминный комплекс; холина битартрат; таурин; инозит; эмульгатор (соевый лецитин); антиокислитель (L-аскорбилпальмитат) |
| Количество предметов в упаковке | 1 шт. |
| Возраст ребенка | 12 мес+ |
| Тип смеси | докорм |
| Адаптированность | Да; адаптированный; детское питание |
| Особенности смеси | с пребиотиками; антиоксидантный комплекс |
| Консистенция | сухая |
| Страна производства | Россия |
| Пищевая ценность белки | 1.8 г/100г |
| Пищевая ценность жиры | 2.6 г/100г |
| Пищевая ценность углеводы | 8.9 г/100г |
| Энергетическая ценность калории (на 100 гр.) | 67 ккал |
| Комплектация | -3 Молочный напиток 300г, с 12 месяцев |
| Вес товара с упаковкой (г) | 400 г |
Nutrilak Смесь детская молочная Нутрилак 3, с 12 мес., 300 г
Напиток молочный сухой для питания детей старше одного года.
Специально адаптирован к особенностям пищеварения малыша с 1 года до 3-х лет. Обеспечивает постепенный переход на продукты взрослого стола.
Особенности состава:
Пребиотики (фруктоолигосахариды) - способствуют росту полезной микрофлоры кишечника и профилактике запоров.
Сбалансированный витаминно-минеральный комплекс -способствует гармоничному росту и развитию малыша в активный период его жизни.
Антиоксидантный комплекс (витамины А, Е, С + селен) и биологически важные нутриенты (таурин, биотин, холин, инозитол) - способствуют защите малыша от неблагоприятных факторов внешней среды.
Приятный ванильный вкус детского молочка Nutrilak 3 обязательно понравится Вашему малышу.
Без ГМО, консервантов, красителей и ароматизаторов.
Способ приготовления:
Для приготовления одной порции напитка (200 мл) в чистую посуду налейте 170 мл питьевой воды для детей, подогретой до 40-45°С. При отсутствии питьевой воды для детей можно использовать кипяченую воду. Охлажденную до 40-45°С.
Добавьте 6 мерных ложек *(28,8 г) сухого напитка, снимая излишки с поверхности ложки тупым краем ножа.
Тщательно перемешайте напиток до полного растворения.
Предупреждение:
Напиток готовьте непосредственно перед кормлением.
Не используйте остатки приготовленного напитка для последующего кормления.
Условия хранения:
До вскрытия пакета храните сухую смесь при температуре от 0 до 25 ˚С и относительной влажности воздуха не более 75 %. После вскрытия пакета храните сухую смесь не более 3-х недель в сухом прохладном месте, но не в холодильнике.