| Skin type | for problem skin; for sensitive skin; for oily skin |
| Product volume | 400 ml |
| Action | soothing; moisturizing; cleansing |
| Country of origin | Republic of Korea |
| Package length | 4 cm |
| Package height | 16 cm |
| Package width | 3 cm |
Round Lab Pine Calming Cica Body Wash, a soothing shower gel with pine and centella extracts.
Round Lab Pine Calming Cica Body Wash, a soothing shower gel with pine and centella extracts, washes away sebum, sweat, dust, dead skin cells, and other impurities, leaving you feeling fresh and clean without overdrying.
Improves the condition of acne-prone skin, softens rough areas, and smoothes goosebumps.
pH 4.0-6.0.
Relieves irritation and redness, soothes damaged areas, has an anti-inflammatory effect, and gently exfoliates, preventing clogged pores and breakouts.
Suitable for delicate cleansing after exposure to ultraviolet radiation, temperature changes, and dry air.
It has a transparent, light-green gel texture that turns into a thick foam upon contact with water.
It imparts a soothing scent of a pine forest.
Contains the Pine Cica Activer complex, consisting of pine extract derived from plants growing in Yangyang County in Gangwon Province, Centella asiatica extract and 4 of its derivatives, as well as glycoproteins.
Pine Cica Activer reduces sensitivity to external irritants, soothes irritation, and restores damaged areas.
Additional active ingredients:
Salicylic BHA acid is a fat-soluble acid.
It cleanses pores, lightens blackheads and sebaceous filaments, prevents clogged pores and the appearance of inflammation, and reduces oiliness of the skin.
round lab Успокаивающий гель для душа
| Тип кожи | для проблемной кожи; для чувствительной кожи; для жирной кожи |
| Объем товара | 400 мл |
| Действие | успокаивающее; увлажнение; очищение |
| Страна производства | Республика Корея |
| Длина упаковки | 4 см |
| Высота упаковки | 16 см |
| Ширина упаковки | 3 см |
Успокаивающий гель для душа с экстрактами сосны и центеллы Round Lab Pine Calming Cica Body Wash.
Успокаивающий гель для душа с экстрактами сосны и центеллы Round Lab Pine Calming Cica Body Wash смывает кожное сало, пот, пыль, ороговевшие частицы и другие загрязнения, оставляет ощущение свежести и чистоты, не пересушивает. Улучшает состояние кожи с акне, смягчает огрубевшие участки и разглаживает гусиную кожу. Уровень pH ~4.0-6.0.
Снимает раздражение и покраснение, успокаивает повреждённые участки кожи, оказывает противовоспалительное действие, деликатно отшелушивает, предотвращая закупорку пор и появление высыпаний. Подходит для деликатного очищения после воздействия на кожу ультрафиолета, перепадов температур, сухого воздуха.
Имеет прозрачную гелевую текстуру светло-зелёного цвета, которая превращается в густую пену при контакте с водой. Дарит успокаивающий аромат хвойного леса.
Содержит комплекс Pine Cica Activer, состоящий из экстракта сосны, извлечённом из растений, произрастающих в уезде Янъян в провинции Канвондо, экстракта центеллы азиатской и 4 её производных, а также гликопротеинов. Pine Cica Activer снижает чувствительность к внешним раздражителям, успокаивает раздражение и восстанавливает повреждённые участки.
Дополнительные действующие компоненты:
Салициловая BHA-кислота — жирорастворимая кислота. Очищает поры, осветляет чёрные точки и сальные нити, предотвращает закупорку пор и появление воспалений, уменьшает жирность кожи.