| Purpose of the food | maintaining healthy digestion; to maintain immunity; Supporting brain development |
| Animal type | for dogs |
| Animal size | for medium breeds |
| Animal age | small |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | 1 pack of food 3 kg |
| Weight of product without packaging (g) | 3000 g |
| Weight of product with packaging (g) | 3100 g |
| Length | 27 cm |
| Package height | 10 cm |
| Package width | 25 cm |
Complete dry food for medium-breed puppies (adult dog weight from 11 to 25 kg) up to 12 months old MEDIUM PUPPY 2-12 months (MEDIUM PUPPY 2-12 months) ROYAL CANIN, suitable for medium-breed puppies up to 12 months old, is specially formulated to meet the nutritional needs of your puppy during the growth period.
The dry product formula supports immunity, brain development, and intestinal microflora.
Since your puppy's immune system develops gradually, ROYAL CANIN MEDIUM PUPPY food contains an effective complex of antioxidants, including vitamins C and E.
Specially formulated diet is enriched with Omega-3 polyunsaturated fatty acid (DHA), which supports the development of the puppy's brain.
Thanks to a combination of prebiotics (MOS) and easily digestible proteins (LIP) The formula maintains a balanced intestinal flora, promoting healthy digestion.
The kibble size and texture are tailored to the jaw structure of a medium-sized puppy, and support oral health through the mechanical cleaning effect of chewing.
At 12 months of age, growth will be complete, and your puppy's nutritional needs will change.
They will require a different diet, specifically designed for adult medium-sized dogs.
At this age, you can transfer your puppy to ROYAL CANIN MEDIUM ADULT food.
• Support for brain development
Omega-3 fatty acids (EPA and DHA)
• Support for immunity
Complex of vitamins and antioxidants
• Support for healthy digestion
Highly digestible proteins and prebiotics (FOS and MOS)
INGREDIENTS: dehydrated animal proteins (poultry), cereals, animal fats, cereal flour, vegetable protein isolate, vegetable fiber, dehydrated animal proteins (pork), hydrolyzed animal proteins (flavoring additives), minerals, fish oil, soybean oil, yeast and fermentation by-products, amino acids, fructooligosaccharides, hydrolyzed yeast (source mannan-oligosaccharides and beta-glucans) (0.30%), yucca extract, marigold extract (source of lutein)
ADDITIVES (per 1 kg):
Nutritional additives: Vitamin A: 15,500 IU, Vitamin D3: 1,000 IU, Iron: 35 mg, Iodine: 3.6 mg, Copper: 11 mg, Manganese: 46 mg, Zinc: 138 mg, Selenium: 0.05 mg
Technological additives: Clinoptilolite of sedimentary origin - Preservatives - Antioxidants
NUTRITION CONTENT: Proteins: 32.0% - Fats: 20.0% - Ash: 8.5% - Dietary fiber: 1.7% - Omega 3 polyunsaturated fatty acid (DHA): 0.17% - Vitamin E: 520.0 IU/kg - Vitamin C: 400.0 mg/kg.
LIP: specially selected proteins with a high degree of digestibility.
Royal canin Корм сухой для щенков средних пород Medium Puppy 3кг
| Назначение корма | поддержание здорового пищеварения; для поддержания иммунитета; Поддержание развития мозга |
| Вид животного | для собак |
| Размер животного | для средних пород |
| Возраст животного | маленькие |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 1 пачка корма 3кг |
| Вес товара без упаковки (г) | 3000 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 3100 г |
| Длина упаковки | 27 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 25 см |
Корм сухой полнорационный для щенков средних пород (вес взрослой собаки от 11 до 25 кг) в возрасте до 12 месяцев MEDIUM PUPPY 2-12 months (МЕДИУМ ПАППИ 2-12 месяцев) ROYAL CANIN, подходящий для щенков средних пород в возрасте до 12 месяцев, специально разработан с учетом потребностей в питательных веществах вашего щенка в период роста.
Формула сухого продукта поддерживает иммунитет, развитие мозга, микрофлору кишечника.
Поскольку иммунная система вашего щенка развивается постепенно, корм ROYAL CANIN MEDIUM PUPPY (МЕДИУМ ПАППИ) содержит эффективный комплекс антиоксидантов, включая витамины С и Е. Специально разработанный рацион обогащен полиненасыщенной жирной кислотой Омега-3 (DHA), которая, поддерживает развитие мозга щенка.
Благодаря сочетанию пребиотиков (МОС) и легкоусвояемых белков (L.I.P.) формула рациона поддерживает баланс микрофлоры кишечника, способствуя здоровому пищеварению.
Гранулы соответствуют по размеру и текстуре строению челюстей щенка средней породы, а также поддерживают здоровье полости рта за счет эффекта механической очистки зубов во время разгрызания.
В возрасте 12 месяцев период роста подойдет к завершению, и потребности вашего щенка в питательных веществах изменятся. Ему будет необходим другой рацион, разработанный специально для взрослых собак средних размеров. В этом возрасте вы сможете перевести своего щенка на корм ROYAL CANIN MEDIUM ADULT (МЕДИУМ ЭДАЛТ).
• Поддержание развития мозга
Жирные кислоты Омега-3 (ЭПК и ДГК)
• Поддержание иммунитета
Комплекс витаминов и антиоксидантов
• Поддержание здорового пищеварения
Высокоусвояемые белки и пребиотики (ФОС и МОС)
ИНГРЕДИЕНТЫ: дегидратированные белки животного происхождения (птица), злаки, животные жиры, мука из зерновых культур, изолят растительных белков, растительная клетчатка, дегидратированные белки животного происхождения (свинина), гидролизат белков животного происхождения (вкусоароматические добавки), минеральные вещества, рыбий жир, соевое масло, дрожжи и побочные продукты брожения, аминокислоты, фруктоолигосахариды, гидролизат дрожжей (источник мaннановых олигосахаридов и бета-глюканов) (0,30 %), экстракт юкки, экстракт бархатцев прямостоячих (источник лютеина)
ДОБАВКИ (в 1 кг):
Питательные добавки: Витамин A: 15500 ME, Витамин D3: 1000 ME, Железо: 35 мг, Йод: 3,6 мг, Медь: 11 мг, Марганец: 46 мг, Цинк: 138 мг, Ceлeн: 0,05 мг
Технологические добавки: Клиноптилолит осадочного происхождения - Консерванты - Антиокислители
СОДЕРЖАНИЕ ПИТАТЕЛЬНЫХ ВЕЩЕСТВ: Белки: 32,0 % - Жиры: 20,0 % - Зола: 8,5 % - Клетчатка пищевая: 1,7 % - Полиненасыщенная жирная кислота Омега 3 (ДГК): 0,17 % - Витамин E: 520,0 ME/кг - Витамин C: 400,0 мг/кг.
L.I.P.: специально отобранные белки с высокой степенью усвояемости.