| Composition | Dehydrated animal proteins (poultry); rice; animal fats; corn; vegetable protein isolate*; beet pulp; hydrolysed animal proteins (flavourings); soybean oil; fish oil; vegetable fibre; minerals; fructooligosaccharides; yeast hydrolysate (source of mannooligosaccharides); yeast extracts (source of beta-glucans); marigold extract (source of lutein) |
| Quantity per package (pcs.) | 2 pcs. |
| Purpose of feed | Pregnant; Nursing; to maintain immunity |
| Type of food flavor | meat; poultry; meat and poultry |
| Main food flavor | poultry; meat; cereals |
| Type of animal | for dogs |
| Dog breed | Chihuahua; for all breeds |
| Animal size | for small breeds; for medium breeds |
| Animal age | small; adults; food for pregnant and lactating dogs |
| Food class | super premium; Complete |
| Shelf life | 18 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Dog food 0.5 kg 2 pcs |
| Product weight without packaging (g) | 1000 g |
| Product weight with packaging (g) | 1071 g |
| Package length | 24 cm |
| Package height | 16 cm |
| Package width | 13 cm |
Royal Canin Chihuahua Puppy is a complete dry dog food for Chihuahua puppies up to 8 months old.
Thanks to selected natural flavors and specially adapted kibble size and texture, this premium dog food is highly palatable, even for the smallest and most fussy dogs.
Key features:
Immunity support.
The growth phase is a key period in the development of a puppy's immunity.
During this stage, the puppy's immune system develops gradually.
This super premium dog food promotes the formation of the puppy's natural defense mechanisms thanks to a patented* complex of antioxidants, including vitamin E.
High palatability.
Royal Canin dog food will satisfy the appetite of even the most fussy Chihuahuas thanks to a combination of specially adapted kibble size and shape with exceptional taste.
Reduction in fecal volume and odor. Royal Canin dog food formula helps reduce fecal odor and volume.
Royal Canin exclusive dry dog food kibble: specially formulated for the jaws of small dogs.
ROYAL CANIN Корм сухой Chihuahua Puppy для щенков Чихуахуа 0,5 кг 2 шт
| Состав | дегидратированные белки животного происхождения (птица); рис; животные жиры; кукуруза; изолят растительных белков*; свекольный жом; гидролизат белков животного происхождения (вкусоароматические добавки); соевое масло; рыбий жир; растительная клетчатка; минеральные вещества; фруктоолигосахариды; гидролизат дрожжей (источник мaннановых олигосахаридов); экстракты дрожжей (источник бета-глюканов); экстракт бархатцев прямостоячих (источник лютеина) |
| Количество в упаковке (шт.) | 2 шт. |
| Назначение корма | беременные; кормящие; для поддержания иммунитета |
| Вид вкуса корма | мясо; птица; мясо-птица |
| Основной вкус корма | птица; мясо; злаки |
| Вид животного | для собак |
| Порода собаки | чихуа-хуа; для всех пород |
| Размер животного | для мелких пород; для средних пород |
| Возраст животного | маленькие; взрослые; корм для беременных и кормящих собак |
| Класс корма | супер-премиум; полнорационный |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Корм для собаки 0.5 кг 2 шт |
| Вес товара без упаковки (г) | 1000 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 1071 г |
| Длина упаковки | 24 см |
| Высота упаковки | 16 см |
| Ширина упаковки | 13 см |
Полнорационный сухой корм для собак Royal Canin Chihuahua Puppy для щенков чихуахуа до 8 месяцев. Благодаря отборным натуральным ароматам и специально адаптированным крокетам мелкого размера и текстуры, корм для собак премиум класса обладает максимальной аппетитностью даже для самых маленьких и привередливых собак.
Ключевые особенности:
Поддержание иммунитета. Фаза роста – ключевой период в формировании иммунитета щенка. На этом этапе иммунная система щенка развивается постепенно. Корм для собак супер премиум класса способствует формированию естественных механизмов защиты щенка благодаря запатентованному* комплексу антиоксидантов, в том числе витамина Е.
Высокая вкусовая привлекательность. Корм для собак Роял Canin удовлетворит аппетит привередливых в питании собак породы чихуахуа благодаря сочетанию специально адаптированных размера и формы крокет с исключительными вкусовыми качествами.
Снижение объема и запаха фекалий. Формула корма для собак Роял способствует ослаблению запаха фекалий и снижению их объема.
Эксклюзивные крокеты сухого корма для собак Роял Канин: специально для челюстей собак мелких размеров.