| Full product name | Royal Canin British Shorthair Kitten dry balanced cat food for British shorthair kittens, 0.4 kg |
| Composition | dehydrated animal proteins (poultry); vegetable protein isolate; cereal flour; rice; animal fats; hydrolyzed animal proteins (flavorings); vegetable fiber; fish oil; minerals; soybean oil; yeast and fermentation by-products; psyllium seed husk (0.5%); fructooligosaccharides; yeast hydrolysate (source of mannan-oligosaccharides); yeast extracts (source of beta-glucans); borage oil; marigold extract (source of lutein); glucosamine hydrochloride; cartilage hydrolysate (source of chondroitin) |
| Quantity in package (pcs.) | 1 pc. |
| Purpose of food | Balanced dry food for British shorthaired kittens |
| Type of food flavor | chicken |
| Type of animal | for cats |
| Cat breed | British shorthaired; Scottish Fold |
| Animal size | for all sizes |
| Animal age | small |
| Food class | super premium |
| Shelf life | 547 days |
| Country of origin | Russia |
| Product weight without packaging (g) | 2000 g |
| Product weight with packaging (g) | 2200 g |
| Packaging length | 19 cm |
| Packaging height | 38 cm |
| Packaging width | 8 cm |
Royal Canin complete and balanced dry cat food - specially for British Shorthair kittens (up to 12 months old) British Shorthair Kitten, suitable for British Shorthair and Scottish Fold kittens aged 4 to 12 months, is specially formulated to meet your kitten's nutritional needs. The Royal Canin British Shorthair Kitten dry food formula supports immunity, healthy digestion, and the development of muscles, bones, and joints. Prebiotics (Phos and MOS), high-quality proteins L.I.P., psyllium seeds, and sedimentary clinoptilolite in the diet support optimal digestion. Since your kitten's immune system develops gradually, Royal Canin British Shorthair Kitten food contains an effective complex of antioxidants to support kittens' immunity. Royal Canin British Shorthair Kitten's formula also supports bone and joint health thanks to its optimized mineral content and chondroprotectors (glucosamine and chondroitin). The crescent-shaped kibble size and texture of Royal Canin British Shorthair Kitten's kibble are specially designed to be easy for British Shorthair kittens to grasp.
Royal canin Корм сухой для британских короткошерстных котят 2кг
| Полное наименование товара | Корм для кошек Royal Canin British Shorthair Kitten сухой сбалансированный для британских короткошерстных котят, 0,4 кг |
| Состав | дегидратированные белки животного происхождения (птица); изолят растительных белков; мука из зерновых культур; рис; животные жиры; гидролизат белков животного происхождения (вкусоароматические добавки); растительная клетчатка; рыбий жир; минеральные вещества; соевое масло; дрожжи и побочные продукты брожения; оболочка семян подорожника (0,5%); фруктоолигосахариды; гидролизат дрожжей (источник маннановых олигосахаридов); экстракты дрожжей (источник бета-глюканов); масло огуречника аптечного; экстракт бархатцев прямостоячих (источник лютеина); глюкозамина гидрохлорид; гидролизат из хряща (источник хондроитина) |
| Количество в упаковке (шт.) | 1 шт. |
| Назначение корма | Корм сухой сбалансированный для британских короткошерстных котят |
| Вид вкуса корма | курица |
| Вид животного | для кошек |
| Порода кошки | британская короткошерстная; шотландская вислоухая |
| Размер животного | для всех размеров |
| Возраст животного | маленькие |
| Класс корма | супер-премиум |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 2000 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 2200 г |
| Длина упаковки | 19 см |
| Высота упаковки | 38 см |
| Ширина упаковки | 8 см |
корм сухой полнорационный сбалансированный для кошек — специально для британских короткошерстных котят (в возрасте до 12 месяцев) british shorthair kitten (британская короткошерстная киттен) royal canin, подходящий для котят породы британская короткошерстная и шотландская вислоухая в возрасте от 4 до 12 месяцев, специально разработан с учетом потребностей вашего котенка в питательных веществах. формула сухого продукта royal canin british shorthair kitten (британская короткошерстная киттен) поддерживает иммунитет, здоровое пищеварение, а также формирование мышц, костей и суставов. содержащиеся в рационе пребиотики (фос и мос), высококачественные белки l.i.p., семена подорожника и клиноптилолит осадочного происхождения поддерживают оптимальное пищеварение. поскольку иммунная система вашего котенка развивается постепенно, корм royal canin british shorthair kitten (британская короткошерстная киттен) содержит эффективный комплекс антиоксидантов для поддержания иммунитета котят. формула royal canin british shorthair kitten (британская короткошерстная киттен) также поддерживает здоровье костей и суставов благодаря адаптированному содержанию минеральных веществ, хондропротекторам (глюкозамину и хондроитину). размер и текстура гранул в форме полумесяца royal canin british shorthair kitten (британская короткошерстная киттен) разработаны специально для удобства захвата британскими короткошерстными котятами.