| Composition | on the package |
| Quantity in package (pcs.) | 1 pc. |
| Purpose of food | for pregnant and lactating cats; for kittens aged 1 to 4 months and during the weaning period; Supports the immune system |
| Type of food flavor | meat; cereals |
| Main flavor of food | meat; cereals |
| Animal type | for cats; for kittens |
| Cat breed | for all cat breeds; any |
| Animal size | for all breeds; for kittens from 1 to 4 months; for pregnant cats |
| Animal age | for cats; for kittens; from 1 to 4 months |
| Food class | premium; super premium; holistic |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | 1 pc Royal Canin Mother & Babycat; dry food for kittens; 0.4 kg |
| Weight of product without packaging (g) | 400 g |
| Weight of product with packaging (g) | 400 g |
| Packaging length | 14 cm |
| Packaging height | 25 cm |
| Packaging width | 7 cm |
Royal Canin Mother & Babycat dry food (Royal Canin dry food) 0.4 kg is a complete nutrition for pregnant and lactating cats, as well as for kittens aged 1 to 4 months and during the weaning period. A kitten's growth occurs in two phases. During the first of these (from weaning to 4 months), its immune system is still very vulnerable. The transition from mother's milk to solid food is a task that tests the baby's fragile digestive system. It is very important to use adapted nutrition that will support the kitten's health at this early stage of life. Supports the immune system. Promotes normal digestion. Facilitates the weaning process. 100% complete and balanced nutrition. If your cat is expecting kittens or has recently given birth, it is important that both she and her litter are fed properly: this is the key to the health of both mother and kittens. ROYAL CANIN Mother & Babycat Babycat (Mother & Babycat) meets the nutritional needs of pregnant and lactating cats, as well as kittens aged 1–4 months. Suitable for feeding pregnant and lactating cats from the first day of pregnancy until the end of lactation. This product helps support kittens' natural defenses thanks to a unique antioxidant complex, including vitamin E. The soft kibble texture makes it easy for kittens to chew, helping them gradually acclimate to solid food. ROYAL CANIN Mother & Babycat is highly digestible. It is enriched with DHA, an omega-3 fatty acid, which supports kitten brain development. NUTRITIONAL CONTENT: Protein: 34.0% - Fat: 25.0% - Ash: 7.9% - Dietary fiber: 2.0% - Vitamin E: 560 mg/kg - Vitamin C: 230 mg/kg - Omega-3 fatty acids (DHA): 0.19%.
Royal canin Сухой корм для беременных и кормящих кошек Mother 0,4 кг
| Состав | на упаковке |
| Количество в упаковке (шт.) | 1 шт. |
| Назначение корма | для беременных и кормящих кошек; для котят в возрасте от 1 до 4 месяцев и в период отъёма; Поддерживает иммунную систему |
| Вид вкуса корма | мясо; злаки |
| Основной вкус корма | мясо; злаки |
| Вид животного | для кошек; для котят |
| Порода кошки | для всех пород кошек; любая |
| Размер животного | для всех пород; для котят от 1 до 4 месяцев; для беременных кошек |
| Возраст животного | для кошек; для котят; от 1 до 4 месяцев |
| Класс корма | премиум; супер-премиум; холистик |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 1 шт Роял Канин Мазер энд Бэбикет; сухой корм для котят; 0.4 кг |
| Вес товара без упаковки (г) | 400 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 400 г |
| Длина упаковки | 14 см |
| Высота упаковки | 25 см |
| Ширина упаковки | 7 см |
Сухой корм Royal Canin Mother & Babycat (Сухой корм Роял Канин) 0.4 кг это полнорационное питание для беременных и кормящих кошек, а также для котят в возрасте от 1 до 4 месяцев и в период отъёма. Рост котенка происходит в две фазы. В ходе первой из них (с момента отъема от матери до 4 месяцев) его иммунная система еще очень уязвима. Переход с материнского молока на твердый корм – задача, подвергающая испытанию неокрепшую пищеварительную систему малыша. Очень важно использовать адаптированное питание, которое поддержит здоровье котенка на этой начальной стадии жизни. Поддерживает иммунную систему. Способствует нормальному пищеварению. Облегчает процесс отъема. 100% полнорационное и сбалансированное питание. Если Ваш кошка ожидает котят или недавно родила, важно, чтобы и она, и ее потомство правильно питались: это залог здоровья матери и котят. Продукт ROYAL CANIN Mother & Babycat (Мазер энд Бэбикет) удовлетворяет потребности кошек в питании в период беременности и лактации, а также котят в возрасте 1–4 месяцев. Подходит для кормления беременных и лактирующих кошек с первого дня беременности и до окончания лактации. Продукт помогает поддерживать естественные защитные механизмы котят благодаря уникальному комплексу антиоксидантов, включающему витами Е. Мягкая текстура крокет помогает котятам легко разгрызать продукт, помогая им постепенно привыкнуть к твердой пище. ROYAL CANIN Mother & Babycat (Мазер энд Бэбикет) обладает очень высокой усвояемостью. Корм обогащен ДГК – жирной кислотой класса омега-3, которая способствует развитию мозга котенка. СОДЕРЖАНИЕ ПИТАТЕЛЬНЫХ ВЕЩЕСТВ: Белки: 34,0 % - Жиры: 25,0 % - Зола: 7,9 % - Клетчатка пищевая: 2,0 % - Витамин E: 560 мг/кг - Витамин C: 230 мг/кг - Жирные кислоты oмега-3 (ДГК): 0,19 %.