| Composition | yeast hydrolysate (source of manno-oligosaccharides and beta-glucans) (0; vegetable protein isolate*; yucca extract; minerals; animal fats; dehydrated animal proteins (poultry); amino acids; hydrolysate of animal proteins (flavourings); vegetable fibre; soybean oil; cereal flour; fructooligosaccharides; cereals; marigold extract (source of lutein); fish oil; 30%) |
| Quantity per package (pcs.) | 1 pc. |
| Purpose of feed | lactating; pregnant; with sensitive digestion |
| Type of food flavor | meat-poultry; poultry; meat |
| Main food flavor | poultry; meat; cereals |
| Type of animal | for dogs |
| Dog breed | Pomeranian; for all breeds; Chihuahua |
| Animal size | for medium breeds; for small breeds |
| Animal age | food for pregnant and lactating dogs; adults; small |
| Food class | super premium; Complete |
| Shelf life | 18 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Dog food 0.8 kg |
| Product weight without packaging (g) | 800 g |
| Product weight with packaging (g) | 820 g |
| Package length | 9 cm |
| Package height | 28 cm |
| Package width | 17 cm |
Royal Canin Puppy Mini is a complete food specially formulated for small-sized puppies (adult dog weight from 4 to 10 kg) aged 2 to 10 months.
Key features of dry food for small dogs:
Royal Canin dog food for puppies is designed to meet the nutritional needs of small-sized puppies (adult dog weight from 4 to 10 kg) aged 2 to 10 months.
The specially formulated diet of Royal Canin dog food for puppies is enriched with the polyunsaturated fatty acid Omega-3 (DHA), which is scientifically proven to support the development of the puppy's brain.
This product also supports the development of a healthy immune system in puppies due to the content of nutrients with scientifically proven effectiveness, such as vitamins C and E.
Thanks to the combination of beneficial prebiotics (MOS) and The highly digestible protein formula of Royal Canin dry food for small breed dogs maintains a balance of intestinal microflora, promoting healthy digestion.
Specially developed granules of premium dog food are suitable for the small jaws of puppies and facilitate the process of grasping and chewing food, and also support oral health due to the effect of mechanical cleaning of teeth during chewing.
Composition of dog food Dehydrated proteins of animal origin (poultry), rice, animal fats, vegetable protein isolate*, vegetable fiber, wheat, cereal flour, hydrolyzed proteins of animal origin (flavoring additives), minerals, fish oil, soybean oil, fructooligosaccharides, hydrolyzed yeast (source of mannooligosaccharides), yeast extracts (source of beta-glucans), marigold extract (source of lutein).
Nutrient content substances
Proteins: 31.0% - Fats: 20.0% - Minerals: 7.4% - Dietary fiber: 1.6%.
Compact and convenient packaging of 800 g puppy food
Royal canin Корм сухой Mini Puppy для мелких щенков 0,8 кг
| Состав | гидролизат дрожжей (источник мaннановых олигосахаридов и бета-глюканов) (0; изолят растительных белков*; экстракт юкка; минеральные вещества; животные жиры; дегидратированные белки животного происхождения (птица); аминокислоты; гидролизат белков животного происхождения (вкусоароматические добавки); растительная клетчатка; соевое масло; мука из зерновых культур; фруктоолигосахариды; злаки; экстракт бархатцев прямостоячих (источник лютеина).; рыбий жир; 30%) |
| Количество в упаковке (шт.) | 1 шт. |
| Назначение корма | кормящие; беременные; с чувствительным пищеварением |
| Вид вкуса корма | мясо-птица; птица; мясо |
| Основной вкус корма | птица; мясо; злаки |
| Вид животного | для собак |
| Порода собаки | померанский шпиц; для всех пород; чихуа-хуа |
| Размер животного | для средних пород; для мелких пород |
| Возраст животного | корм для беременных и кормящих собак; взрослые; маленькие |
| Класс корма | супер-премиум; полнорационный |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Корм для собаки 0,8 кг |
| Вес товара без упаковки (г) | 800 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 820 г |
| Длина упаковки | 9 см |
| Высота упаковки | 28 см |
| Ширина упаковки | 17 см |
Полнорационный корм Royal Canin Puppy Mini разработан специально для щенков собак мелких размеров (вес взрослой собаки от 4 до 10 кг) в возрасте с 2 до 10 месяцев.
Ключевые особенности сухого корма для маленьких собак:
Корм для собак Роял Канин для щенков разработан с учетом потребностей в питательных веществах щенков мелких размеров (вес взрослой собаки от 4 до 10 кг) в возрасте от 2 до 10 месяцев.
Специально разработанный рацион корма для собак Royal Canin для щенков обогащен полиненасыщенной жирной кислотой Омега-3 (ДГК), которая, как научно доказано, поддерживает развитие мозга щенка.
Этот продукт также поддерживает формирование здоровой иммунной системы щенка за счет содержания питательных веществ с научно доказанной эффективностью, таких как витамины С и Е.
Благодаря сочетанию полезных пребиотиков (МОС) и легкоусвояемых белков формула сухого корма для собак мелких пород Royal Canin поддерживает баланс микрофлоры кишечника, способствуя здоровому пищеварению.
Специально разработанные гранулы корма для собак премиум класса подходят для маленьких челюстей щенков и облегчают процесс захватывания и разгрызания корма, а также поддерживают здоровье полости рта за счет эффекта механической очистки зубов во время разгрызания.
Состав собачьего корма Дегидратированные белки животного происхождения (птица), рис, животные жиры, изолят растительных белков*, растительная клетчатка, пшеница, мука из зерновых культур, гидролизат белков животного происхождения (вкусоароматические добавки), минеральные вещества, рыбий жир, соевое масло, фруктоолигосахариды, гидролизат дрожжей (источник мaннановых олигосахаридов), экстракты дрожжей (источник бета-глюканов), экстракт бархатцев прямостоячих (источник лютеина).
Содержание питательных веществ
Белки: 31,0 % - Жиры: 20,0 % - Минеральные вещества: 7,4 % - Клетчатка пищевая: 1,6 %.
Компактная и удобная упаковка корма для щенков 800 гр