| Composition | Hydrolysed soya protein isolate; hydrolysed poultry liver; minerals; animal fats; hydrolysed animal proteins (flavourings); vegetable fibre; marigold extract (source of lutein); soybean oil; fructooligosaccharides; cereals; fish oil; borage oil |
| Quantity per package (pcs.) | 1 pc. |
| Purpose of feed | to maintain immunity; with sensitive digestion; prone to allergies |
| Type of food flavour | vitamins; meat; meat and cereals |
| Main flavor of food | meat; vitamins; cereals |
| Type of animal | for dogs |
| Dog breed | Pomeranian; for all breeds; Chihuahua |
| Animal size | for medium breeds; for small breeds |
| Animal age | adults; elderly |
| Food class | super premium; Complete |
| Shelf life | 18 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Dog food 1 kg |
| Product weight without packaging (g) | 1000 g |
| Product weight with packaging (g) | 1020 g |
| Package length | 9 cm |
| Package height | 28 cm |
| Package width | 17 cm |
ROYAL CANIN Hypoallergenic Small Dogs dry food is a complete dietetic food for adult dogs (up to 10 kg) designed for those with food allergies or intolerances to certain ingredients.
Specially selected sources of protein and carbohydrates.
Helps reduce the risk of allergic reactions thanks to hydrolyzed proteins.
This therapeutic dog food formula helps maintain the skin's natural protective barrier.
Royal Canin Hypoallergenic Small Dog dietary food helps maintain oral health and helps create an environment unfavorable for the formation of struvite and calcium oxalate crystals.
For adult dogs weighing less than 10 kg in the following cases:
Adverse reactions to food (ARF) with dermatological and/or gastrointestinal symptoms:
Diagnosis (elimination study)
Diet therapy
Canine atopic dermatitis in combination with ARF
Chronic diarrhea
Inflammatory bowel disease (IBD)
Exocrine pancreatic insufficiency
Excessive growth of bacterial flora in the small intestine
Royal Canin Hypoallergenic dry food is contraindicated in case of pancreatitis and pregnancy.
Formula ROYAL CANIN dry dog food helps maintain the skin's natural protective barrier.
Royal Canin dry dog food reduces the concentration of ions involved in the formation of uroliths in urine.
It contains special nutrients that help maintain oral health.
ROYAL CANIN Корм Hypoallergenic мелких собак пищевой аллергии 1 кг
| Состав | Гидролизат изолята белка сои; гидролизат печени птицы; минеральные вещества; животные жиры; гидролизат белков животного происхождения (вкусоароматические добавки); растительная клетчатка; экстракт бархатцев прямостоячих (источник лютеина); соевое масло; фруктоолигосахариды; злаки; рыбий жир; масло огуречника аптечного |
| Количество в упаковке (шт.) | 1 шт. |
| Назначение корма | для поддержания иммунитета; с чувствительным пищеварением; склонные к аллергии |
| Вид вкуса корма | витамины; мясо; мясо-злаки |
| Основной вкус корма | мясо; витамины; злаки |
| Вид животного | для собак |
| Порода собаки | померанский шпиц; для всех пород; чихуа-хуа |
| Размер животного | для средних пород; для мелких пород |
| Возраст животного | взрослые; пожилые |
| Класс корма | супер-премиум; полнорационный |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Корм для собаки 1 кг |
| Вес товара без упаковки (г) | 1000 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 1020 г |
| Длина упаковки | 9 см |
| Высота упаковки | 28 см |
| Ширина упаковки | 17 см |
Сухой корм ROYAL CANIN Hypoallergenic Small Dogs — полнорационный диетический корм для взрослых собак (весом до 10 кг), применяемый при пищевой аллергии или пищевой непереносимости некоторых ингредиентов. Специально отобранные источники белков и углеводов. Способствует снижению риска развития аллергических реакций благодаря гидролизованным белкам в составе.
Формула лечебного корма для собак помогает поддерживать естественный защитный барьер кожи. Диетический корм Роял Канин гипоаллердженик смол дог способствует поддержанию здоровья полости рта и способствует созданию среды, неблагоприятной для формирования кристаллов струвита и оксалата кальция.
Для взрослых собак весом менее 10 кг в следующих случаях:
Нежелательные реакции на корм (НРК) с дерматологическими и/или гастроэнтерологическими симптомами:
Постановка диагноза (элиминационное исследование)
Диетотерапия
Атопический дерматит собак в сочетании с НРК
Хроническая диарея
Воспалительные заболевания кишечника (ВЗК)
Экзокринная недостаточность поджелудочной железы
Чрезмерный рост бактериальной флоры в тонком кишечнике
Сухой корм Royal Canin Hypoallergenic ротивопоказан при панкреатите и беременности.
Формула диетического сухого корма для собак ROYAL CANIN помогает поддерживать естественный защитный барьер кожи.Сухой корм для собак Роял Канин снижает концентрацию ионов, участвующих в формировании уролитов в моче. Содержит особые нутриенты, которые помогают поддерживать здоровье ротовой полости.