| Herbal collection composition | Assorted herbs |
| Minimum storage temperature | -20 |
| Maximum storage temperature | +30 |
| Shelf life | 3 years |
| Country of origin | Russia |
| Weight of product without packaging (g) | 150 g |
| Weight of product with packaging (g) | 153 g |
| Packaging length | 17 cm |
| Packaging height | 12 cm |
| Packaging width | 5 cm |
Collection "Allergy"
Indications: allergy to flowering, poplar fluff, pollen, wool, citrus fruits, etc.
Increases immunity.
Composition: three-part succession, erect cinquefoil, calendula, buckwheat, currant, oats, chamomile, St.
John's wort.
Application: 1 tbsp.
spoon of herbs per 0.5 liters of boiling water, insist, 30 minutes.
drink 0.5 cups 2 times a day, 30 minutes before meals.
Contraindications: pregnancy and lactation.
ЦАРСКИЕ ТРАВЫ АЛТАЯ Сбор "Аллергия"
| Состав травяного сбора | Ассорти трав |
| Минимальная температура хранения | -20 |
| Максимальная температура хранения | +30 |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 150 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 153 г |
| Длина упаковки | 17 см |
| Высота упаковки | 12 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Сбор "Аллергия"
Показания: аллергия на цветение, на тополиный пух, на пыльцу, на шерсть, на цитрусовые и др. Повышает иммунитет.
Состав: череда трехраздельная, лапчатка прямостоячая, календула, гречиха, смородина, овес, ромашка, зверобой.
Применение: 1 ст. ложка травы на 0,5 литра кипятка, настоять, 30 мин. пить по 0,5 стакана 2 раза в день, за 30 мин. до еды.
Противопоказания: беременность и период лактации.