| Composition of the herbal collection | ingredients for tinctures |
| Purpose of the herbal collection | for making tinctures |
| Release form | set |
| Product features | non-GMO; no flavorings; No dyes |
| Minimum storage temperature | +5 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Shelf life | 24 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Thai Paradise, Queen of Spades, Prunes, Raisins, Mint |
| Weight of product without packaging (g) | 190 g |
| Weight of product with packaging (g) | 220 g |
| Package length | 20 cm |
| Packaging height | 3 cm |
| Packaging width | 16 cm |
Trio set.
Three different kits for preparing tinctures with different ingredients.
Now more about the composition of this set.
Tincture No.
1.
Set for preparing the blue tincture "Thai Paradise"
One 80 g packet per 2-3 liters of liquid with a strength of 40-45 degrees.
Recommended preparation method: empty the contents of the packet into a container, pour in the liquid and stir.
Leave for at least 14 days in a dark place, shaking occasionally.
Then strain and let rest in the refrigerator.
The drink is ready!
Tincture No.
2.
Sweet and sour liqueur "Queen of Spades"
One 50 g packet per 2-3 liters of liquid with a strength of 40-45 degrees.
Recommended preparation method: empty the contents of the packet into a container, pour in the liquid and stir.
Keep in a dark place for 10-14 days, shaking occasionally.
Then strain and let rest in the refrigerator.
The drink is ready!
Tincture No.
3.
Set for making homemade liqueur "Prunes, raisins, mint"
One 60 g packet is enough for 2-3 liters of liquid with a strength of 40-45 degrees.
Recommended preparation method: empty the contents of the packet into a container and pour in the liquid, stir well. Keep in a dark place for 10-14 days, shaking occasionally. Then strain and let rest in the refrigerator. The drink is ready!
Each set in this kit is packaged in a sealed, transparent, heavy-duty bag, with instructions and all the necessary information on each bag. Additionally, all three sets are packaged in a sturdy, transparent bag. This creates a presentable appearance and can be used as gifts, with the option of purchasing additional festive outer packaging if needed. Outer packaging: heavy-duty courier bag for protection during transportation. Your order will arrive safe and sound!
You can find other tincture making kits on our store page.
Thank you for choosing our products!
Набор настоек для самогона
| Состав травяного сбора | ингредиенты для настоек |
| Назначение травяного сбора | для приготовления настоек |
| Форма выпуска | набор |
| Особенности продукта | без ГМО; без ароматизаторов; без красителей |
| Минимальная температура хранения | +5 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Тайская райская, Пиковая дама Чернослив изюм мята |
| Вес товара без упаковки (г) | 190 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 220 г |
| Длина упаковки | 20 см |
| Высота упаковки | 3 см |
| Ширина упаковки | 16 см |
Трио набор. Три разных комплекта для приготовления настоек с разными ингредиентами.
Теперь подробнее о составе данного набора.
Настойка №1. Набор для приготовления синей настойки "Тайская райская"
Один пакет 80 г на 2-3 литра используемой жидкости крепостью 40-45 градусов.
Рекомендованный способ приготовления: содержимое пакета высыпать в емкость, залить используемой жидкостью и перемешать. Выдерживать не менее 14 дней в темном месте, периодически встряхивая. Затем процедить и дать отдохнуть в холодильнике. Напиток готов!
Настойка №2. Кисло-сладкая настойка "Пиковая дама"
Один пакет 50 г на 2-3 литра используемой жидкости крепостью 40-45 градусов.
Рекомендованный способ приготовления: содержимое пакета высыпать в емкость, залить используемой жидкостью и размешать. Выдерживать 10-14 дней в темном месте, периодически встряхивая. Затем процедить и дать отдохнуть в холодильнике. Напиток готов!
Настойка №3. Набор для приготовления домашней настойки «Чернослив, изюм, мята»
Один пакет 60 г рассчитан на 2-3 литра используемой жидкости крепостью 40-45 градусов.
Рекомендованный способ приготовления: содержимое пакета высыпать в емкость и залить используемой жидкостью, хорошо размешать. Выдерживать 10-14 дней в темном месте, периодически встряхивая, Затем процедить и дать отдохнуть в холодильнике. Напиток готов!
Каждый набор в данном комплекте упакован в герметичный прозрачный пакет повышенной прочности, на каждом пакете инструкция и вся необходимая информация. Дополнительно все три набора упаковываются в плотный прозрачный пакет. Это создаёт презентабельный вид, можно использовать для подарков, приобретя дополнительно праздничную наружную упаковку при необходимости. Внешняя упаковка: курьер-пакет повышенной прочности для защиты при транспортировке. Ваш заказ придёт в целости и сохранности!
Другие наборы для приготовления настоек Вы можете найти на странице нашего магазина.
Спасибо за выбор нашей продукции!