| Main food flavor | beef |
| Type of pet treat | tripe |
| Type of animal | for dogs |
| Size of animal | large; medium; small |
| Age of animal | For the elderly; For adults; For little ones |
| Country of origin | Russia |
| Included items | treat |
| Packaging length | 5 cm |
| Packaging height | 20 cm |
| Packaging width | 10 cm |
TiTBiT Ground Beef Tripe Treat for Dogs, 0.35 l, 150 g. : Ground dried beef tripe. An excellent vitamin and enzyme supplement. Contains easily digestible protein, enzymes, and vitamins native to the stomach microflora of ruminants. Beef tripe is part of the cattle stomach, or more precisely, the first of its forestomachs, which contains beneficial microflora. The villi of unpeeled dried tripe retain enzymes and B vitamins produced by its microflora during the animal's life. Contains low-calorie, easily digestible protein. Thanks to a special drying technology, up to 60% of the nutrients are preserved. Recommended as a food supplement for fussy dogs. Used to prevent enzyme and vitamin deficiencies and dyspeptic disorders in dogs of all breeds and ages. Regular consumption of tripe saturates the body with enzymes, macro- and microelements, the deficiency of which the dog tries to replenish by searching for and eating various delicacies (waste and feces) during walks.
Лакомство рубец говяжий молотый для собак, 0.35 л, 150 г
| Основной вкус корма | говядина |
| Тип лакомства для животных | рубец |
| Вид животного | для собак |
| Размер животного | крупный; средний; малый |
| Возраст животного | Для пожилых; Для взрослых; Для маленьких |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | лакомство |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 20 см |
| Ширина упаковки | 10 см |
Лакомство TiTBiT рубец говяжий молотый для собак, 0.35 л, 150 г. Молотый сушеный говяжий рубец. Прекрасная витаминно-ферментная подкормка. Содержит легкоусвояемый белок, ферменты и витамины микрофлоры желудка жвачных животных. Рубец говяжий представляет собой часть желудка КРС, точнее - первый из его преджелудков, в котором содержится полезная микрофлора. Ворсинки неочищенного сушёного рубца сохраняют на себе ферменты и витамины группы В, вырабатываемые его микрофлорой при жизни животного. Содержат низкокалорийный, легкоусвояемый белок. Благодаря особой технологии сушки сохраняется до 60% процентов полезных веществ. Рекомендуется как добавка к пище для привередливых собак. Используется для профилактики ферментной и витаминной недостаточности и диспепсических расстройств у собак всех пород и возрастов. Регулярное поедание рубца насыщает организм ферментами, макро- и микроэлементами, недостаток которых собака пытается восполнить, отыскивая на прогулках и поедая разные пикантности (отбросы и фекалии).