| Composition | Vitamin K2 - 18 mcg; Vitamin D3 125 mcg = 5000 IU |
| Number of items in a package (pcs.) | 60 pcs. |
| Type of food supplement | Vitamins D3 5000 with vitamin K2 |
| Shelf life | 36 months from the date of production; Indicated on the jar |
| Release form | capsules 60 pcs. |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Country of origin | Turkey |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Product features | vitamin D3 K2 |
| Package contents | plastic jar with lid; membrane under the lid; 60 capsules D3 5000 with K2 Swiss Bork |
| Trade name | Dietary active food supplement Vitamin D3 + K2, brand SWISS BORK |
| Product weight without packaging (g) | 0.8 g |
| Product weight with packaging (g) | 100 g |
| Package length | 7 cm |
| Package height | 11 cm |
| Package width | 7 cm |
Vitamin D is a unique adaptive immunomodulator. It enhances innate immunity and activates antimicrobial peptides that eliminate pathogens such as microbes, bacteria, and viruses. Vitamin D strengthens cellular immunity, reduces the level of "cytokine storm," and supports lung function by reducing the inflammatory response caused by viruses. Furthermore, it stimulates the production of antimicrobial proteins in the mucous membranes of the upper respiratory tract. Vitamin D3 deficiency has recently become so common that many experts recommend increasing the daily dosage according to individual needs. Vitamin K2 is a key component in regulating metabolic processes and calcium distribution in the body. It strengthens bone tissue by activating the production of the protein osteocalcin, which increases bone density, prevents osteoporosis, and reduces the risk of fractures. It has a positive effect on the cardiovascular system, preventing the deposition of calcium crystals on the walls of blood vessels, thereby reducing the risk of calcification. Improves the absorption of calcium and vitamin D3, preventing calcium deposits in the kidneys and joints. Prevents premature aging, improves skin texture, and prevents the appearance of wrinkles. Recommended dosage: 1 capsule daily with meals. Consult a healthcare professional before use.
Витамины Д3 К2 Турция
| Состав | Витамин к2 - 18 мкг; Витамин д3 125 мкг = 5000 IU |
| Количество предметов в упаковке (шт.) | 60 шт. |
| Вид пищевой добавки | Витамины д3 5000 с витамином К2 |
| Форма выпуска | капсулы 60 шт |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Страна производства | Турция |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Особенности продукта | витамин д3 к2 |
| Комплектация | пластиковая баночка крышкой; мембрана под крышкой; 60 капсул Д3 5000 с К2 Swiss Bork |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище Vitamin D3+K2, марки SWISS BORK |
| Вес товара без упаковки (г) | 0.8 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 100 г |
| Длина упаковки | 7 см |
| Высота упаковки | 11 см |
| Ширина упаковки | 7 см |
Витамин D – является уникальным адаптивным иммуномодулятором. Он усиливает врожденный иммунитет, активизирует антимикробные пептиды, которые устраняют патогенные организмы такие как микробы, бактерии и вирусы. Витамин D укрепляет клеточный иммунитет, снижает уровень «цитокинового шторма», а также поддерживает функцию легких, уменьшая воспалительную реакцию, вызванную вирусами. Помимо этого, он также стимулирует выработку антимикробных белков в слизистых оболочках верхних дыхательных путей. В последнее время дефицит витамина D3 настолько высок, что многие специалисты рекомендуют повышать суточную дозировку в соответствии с индивидуальными потребностями. Витамин К2 – ключевой компонент в регуляции обменных процессов и распределения кальция в организме. Укрепляет костную ткань за счет того, что активирует производство белка остеокальцина, который повышает плотность костной ткани, предотвращает остеопороз и снижает риск переломов. Положительно влияет на сердечно-сосудистую систему, предотвращает отложение кристаллов кальция на стенках сосудов, тем самым снижая риск кальциноза. Улучшает усвоение кальция и витамина D3, предотвращая отложение кальция также в почках и суставах. Предотвращает раннее старение, улучшает структуру кожи, препятствует преждевременному появлению морщин. Рекомендуется 1 капсула в день во время еды, перед приемом проконсультируйтесь со специалистом.