| Composition | vitamin D3; 5-hydroxytryptophan |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | antidepressants; 5HTP; vitamins for sleep |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 2 years |
| Package contents | instructions; blister in a cardboard box |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Complex of 5-hydroxytryptophan and vitamin D" (coated tablets weighing 165.0 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "5-hydroxytryptophan and vitamin D complex" (coated tablets weighing 165.0 mg ± 10%) |
| Product weight without packaging (g) | 4.45 g |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.11.003.R.004174.11.21 |
The VITAMIR 5-hydroxytryptophan and vitamin D complex contains ingredients that help reduce stress and improve emotional well-being. The advantage of this 5-HTP biocomplex is its effectively formulated combination of active ingredients in optimal dosages, as well as its safety and ease of use. Stress is the body's natural defense mechanism in response to unpleasant events. However, when stress is excessive, it can be unable to cope with the tension, which reduces quality of life and affects health. This complex contains ingredients that help reduce stress and improve emotional well-being. Cholecalciferol (vitamin D3) helps maintain normal nervous system function by participating in the conversion of the amino acid tryptophan to serotonin (the "happiness hormone"), which is responsible for a positive mood. Vitamin D3 is also necessary for the synthesis of biologically active substances in the brain, which mediate interactions between nerve cells. This supports processes such as attention, performance, sleep, memory, and mood.
This dietary supplement reduces the effects of stress on the body (anxiety, depression, irritability, aggression, apathy, panic attacks, neurosis) and helps calm and relax. It helps adapt to time zone changes, increases energy and performance, and invigorates. Try other vitamins for the nervous system: 5 HTP night vitamins for calm, vitamins for the heart and blood vessels, vitamins for men, vitamins for women, magnesium, calcium, B vitamins, vitamins and dietary supplements for stress, migraines for the brain, and sleep vitamins from the VITAMIR brand. This is a natural antidepressant of plant origin. Directions for use and dosage: Adults take 2 tablets daily with meals. Duration of treatment: 1 month. Contraindications: individual intolerance to the components of the dietary supplement, pregnancy, breastfeeding. Ingredients: Griffonia extract (5-hydroxytryptophan 5-HTP), microcrystalline cellulose (carrier), inulin (from chicory root), polyvinylpyrrolidone (stabilizer), magnesium salts of fatty acids (anti-caking agent), cholecalciferol (vitamin D3).
5 HTP триптофан дневной комплекс + Д3 для иммунитета
| Состав | витамин д3; 5 гидрокситриптофан |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | антидепрессанты; 5НТР; витамины для сна |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | инструкция; блистер в картонной коробке |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Комплекс 5-гидрокситриптофана и витамина D" (таблетки покрытые оболочкой массой 165,0 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Комплекс 5-гидрокситриптофана и витамина D" (таблетки покрытые оболочкой массой 165,0 мг±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 4.45 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.004174.11.21 |
Комплекс 5-гидрокситриптофана и витамина D VITAMIR содержит компоненты, способствующие снижению уровня стресса и улучшению эмоционального состояния. Преимущество биокомплекса с 5 HTP — это эффективно подобранное сочетание действующих веществ в оптимальных дозировках безопасность и удобство прием. Стресс – это естественная защитная реакция организма в ответ на какие-либо неприятные события. Но когда переживаний слишком много, организм может не справляться с напряжением, от этого снижается качество жизни и страдает здоровье. Комплекс содержит компоненты, способствующие снижению уровня стресса и улучшению эмоционального состояния. Холекальциферол (витамин D3) способствует обеспечению нормальной работы нервной системы, т.к. участвует в превращении аминокислоты триптофана в серотонин («гормон счастья»), отвечающий за хорошее настроение. Витамин D3 также необходим для синтеза биологически активных веществ мозга, за счет которых осуществляется взаимодействие между нервными клетками. Благодаря этому обеспечиваются такие процессы как внимание работоспособность, сон, память, настроение. БАД уменьшает влияния стресса на организм (волнение депрессия раздражительность агрессивность апатичное состояние панические приступы невроз) помогает успокоиться и расслабиться. Помогает адаптироваться при смене часовых поясов способствует увеличению энергии и работоспособности придает бодрость. Попробуйте другие витамины для нервной системы 5 htp ночной витамины для спокойствия витамины для сердца и с сосудов витамины для мужчин витамины для женщин магний кальций витамины группы В витамины и бады против стресса мигрени для мозга витамины для сна бренда VITAMIR. Это натуральный антидепрессант растительного происхождения.
Способ применения и дозы: взрослым по 2 таблетки в день во время еды. Продолжительность приема — 1 месяц. Противопоказания: индивидуальная непереносимость компонентов БАД, беременность, кормление грудью. Состав: экстракт Гриффонии (5-гидрокситриптофан 5-НТР) микрокристаллическая целлюлоза (носитель) инулин (из корня цикория) поливинилпирролидон (стабилизатор) магниевые соли жирных кислот (агент антислеживающий) холекальциферол (витамин D3).