| Composition | L-leucine; L-isoleucine; L-valine; magnesium salt of stearic acid |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for men; for cartilage tissue; General tonic |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | Pregnancy and lactation periods |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "BCAA amino complex" (capsules of 520 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "BCAA amino complex" (capsules of 520 mg ± 10%) |
| Registration certificate SGR | RU.77.99.11.003.R.000847.03.21 |
BCAA is a complex consisting of three essential amino acids: isoleucine, valine and leucine.
Amino acids are the most important components of our body, they are the building blocks of proteins, which, in turn, have a wide effect on the body.
Proteins are the main component of muscle tissue, are part of enzymes, hormones, are an indispensable component for the normal functioning of the immune system and perform many other functions in the body.
"BCAA amino complex" is an additional source of three essential amino acids that help increase muscle mass and better recovery after training.
Composition Content in 1 capsule Adequate intake level1 Upper permissible intake level1 Daily dose (4 capsules) content Amount % of adequate daily intake level
L-Leucine 250 mg (±10%) 4600 mg 7300 mg 1000 mg (±10%) 22
L-Isoleucine 125 mg (±10%) 2000 mg 3100 mg 500 mg (±10%) 25
L-Valine 125 mg (±15%) 2500 mg 3900 mg 500 mg (±15%) 20
1 - according to the "Uniform Sanitary-Epidemiological and Hygienic Requirements for Goods Subject to Sanitary-Epidemiological Supervision (Control)" (Chapter II, Section 1, Appendix 5).
Information on biologically active substances and their properties:
L-Leucine, L-Isoleucine and L-Valine, which are part of the "BCAA amino complex," are three essential amino acids with a branched chain (BCAA).
Essential amino acids cannot be produced by the body in physiologically significant quantities and, therefore, are important components of a balanced diet.
The amino acids included in the "BCAA amino complex" help stimulate muscle protein synthesis, which results in an improvement in the process of muscle mass growth.
L-Leucine, L-Isoleucine, and L-Valine help reduce recovery time after physical exertion by reducing damage to trained muscles.
BСАА аминокомплекс 30 капс 2 уп
| Состав | L-лейцин; L-изолейцин; L-валин; магниевая соль стеариновой кислоты |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для мужчин; для хрящевой ткани; общеукрепляющее |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "ВСАА аминокомплекс" (капсулы по 520 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "ВСАА аминокомплекс" (капсулы по 520 мг±10%) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.000847.03.21 |
BCAA - это комплекс, состоящий из трех незаменимых аминокислот: изолейцина, валина и лейцина.
Аминокислоты - важнейшие компоненты нашего организма, они являются строительным материалом белков, которые, в свою очередь, оказывают обширное влияние на организм. Белки являются основным компонентом мышечной ткани, входят в состав ферментов, гормонов, являются незаменимым компонентом для нормальной работы иммунитета и выполняют еще множество различных функций в организме.
«BCAA аминокомплекс» - дополнительный источник трех незаменимых амино- кислот, способствующих увеличению мышечной массы и лучшему восстановле- нию после тренировок.
Ком-т Сод-ие в 1 капс.Адекв-ый ур-нь потр-ния1 Верх, допуст. ур-нь пот-ния1 Сут. доза (4 капс.) сод-т Коли-во % адек-го ур-ня сут. потр.
L-Лейцин 250 мг (±10 %) 4600 мг 7300 мг 1000 мг (±10 %) 22
L-Изолейцин 125 мг (±10 %) 2000 мг 3100 мг 500 мг (±10 %) 25
L-Валин 125 мг (±15 %) 2500 мг 3900 мг 500 мг (±15 %) 20
1 - согласно «Единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям к товарам, подлежащим санитарно- эпидемиологическому надзору (контролю)» (Глава II, раздел 1, Приложение 5).
Информация о биологически активных веществах и их свойствах:
L-Лейцин, L-Изолейцин, L-Валин, входящие в состав «BCAA аминокомплекс» - три незаменимые аминокислоты с разветвленной цепью (англ. branchedchain amino acids, BCAA).
Незаменимые аминокислоты не могут вырабатываться организмом в физиологически значимых количествах и, следовательно, являются важными компонентами сбалансированной диеты.
Аминокислоты, входящие в состав «BCAA аминокомплекс», способствуют стимуляции синтеза мышечного белка, следствием чего является улучшение процесса роста мышечной массы.
L-Лейцин, L-Изолейцин, L-Валин способствуют сокращению времени восстановления после физических нагрузок за счет уменьшения повреждения тренируемых мышц