| Composition | Artichoke extract; microcrystalline cellulose (carrier); polyvinylpyrrolidone (stabilizer); magnesium stearate (anti-caking agent); tablet shell: hydroxypropyl methylcellulose (thickener); polyethylene glycol (stabilizer); iron oxide red (dye); vegetable charcoal (dye). |
| Number of packages | 1 pc. |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Taste | flavorless |
| Purpose of the supplement | for the liver; Anti-inflammatory and antimicrobial action; for metabolism |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; pregnancy and lactation periods |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Package Contents | instructions; Blister in a cardboard box |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Gepa complex Artichoke Premium" (film-coated tablets weighing 515.0 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Gepa complex Artichoke Premium" (film-coated tablets weighing 515.0 mg ± 10%) |
| Weight of product without packaging (g) | 15.45 g |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.88.003.R.001713.07.25 |
The liver is one of the busiest internal organs. Its primary functions include detoxifying and removing various foreign substances. It also supplies the body with glucose for energy and is involved in the synthesis of cholesterol, bile acids, and hormones. The overall health of the body depends on proper liver function, so it's important to pay close attention to maintaining its health. Hepa Complex Artichoke Premium VITAMIR (vitamir) is a dietary supplement for the liver containing a plant-based component—artichoke extract—which helps maintain liver health. Artichoke has been used medicinally since the time of Hippocrates.
Artichoke is a herbaceous plant with large, pine-cone-like inflorescences. Artichoke leaf extract has a rich composition, including inulin, hydroxycinnamic acids, bioflavonoids, and macro- and microelements. Inulin is a plant polysaccharide that helps suppress the growth of pathogenic microflora, strengthen the immune system, and improve vitamin absorption. The polyphenolic compounds found in artichoke (caffeoquinic, chlorogenic, ferulic, and other acids) have antioxidant and antispasmodic effects, beneficially influence blood cholesterol levels, improve gallbladder tone, and promote normal evacuation of its contents. Artichokes contain ascorbic acid, carotene, and vitamins B1 and B2, which help normalize metabolism and have a beneficial effect on fat metabolism. Artichoke extract also has antimicrobial properties against various types of pathogenic bacteria, yeasts, and fungi.
Due to its high antioxidant properties, artichoke leaf extract can prevent the destruction of cell membranes by free radicals and stimulate the regeneration of hepatocytes (liver cells), thereby positively impacting liver function. Also in our store you can buy dietary supplements and vitamins for children, teenagers and adults, men, women and girls, multivitamins and multivitamins, vitamin and vitamin-mineral complexes for immunity, skin, face, nails, hair, joints, brain, energy, nervous system and performance, capsules for fatigue and stress, fat burners for weight loss and weight reduction, dietary supplements for the heart, liver, stomach, eyes, sports nutrition, amino acids. Including: chromium, zinc, chondroitin, glucosamine, calcium, iron, magnesium, collagen, vitamins A, B, C, D, D3, vitamin D3 5000, 2000, inositol B complex, marine and beef collagen powder, selenium, tyrosine, coenzyme, potassium, magnesium, collagen, ginseng, gaba, carnitine, taurine, iodine, spirulina, arginine, potassium, magnesium, black cohosh, glycine, choline, alpha lipoic acid, hyaluronic acid, rose hips, ginkgo biloba, maca, carnosine, tryptophan. Gymnema, lecithin, venotonic zinc citrate, vitamin B12, vitamins for hair and nails, l-carnitine, arginine, blueberry for eyes, lipotropic factor 5, HTP, succinic acid, vitamin B12, B6, D3, citrulline, omega-3 and omega-3, 6, 9, dihydroquercetin, fenugreek, magnesium, B6, calcium, D3, milk thistle, melatonin 3 mg, creatine, theanine, yohimbe, folic acid 500, echinacea, pantothenic acid, inositol 1000, curcumin, ginger + garlic, guarana, valerian, probiotic, biotin, lysine, B vitamins, BCAA, BCAA, isotonics, eleutherococcus, glucosamine, chondroitin, MSM, ornithine, threonine, elderberry, proline, cordyceps, chromium chelate, leucine, inulin. Cordyceps, Reishi, Shiitake, Copper Chelate, Glutamine, Glutathione, Methionine, Green Tea, Pre-Workout, D-Mannose, ZMA, ZMA Protein Bars, Cysteine, Prenatal and Nursing Vitamins, and Other Dietary Supplements.
All VITAMIR products are certified with ISO, GMP, and "Honest Dosage," guaranteeing high quality and accurate dosing of each component.
It is important to remember that dietary supplements are not medicines and cannot replace a doctor's advice. Consult a specialist before use.
БАД Гепа комплекс Артишок Премиум 30 таб
| Состав | Экстракт артишока; микрокристаллическая целлюлоза (носитель); поливинилпирролидон (стабилизатор); магния стеарат (агент антислеживающий); оболочка таблетки: гидроксипропилметилцеллюлоза (загуститель); полиэтиленгликоль (стабилизатор); оксид железа красный (краситель); уголь растительный (краситель). |
| Количество упаковок | 1 шт. |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Вкус | без вкуса |
| Назначение добавки | для печени; Противовоспалительное и антимикробное действие; для метаболизма |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | инструкция; блистер в картонной коробке |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Гепа комплекс Артишок Премиум" (таблетки покрытые оболочкой массой 515,0 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Гепа комплекс Артишок Премиум" (таблетки покрытые оболочкой массой 515,0 мг±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 15.45 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.R.001713.07.25 |
Печень — один из самых загруженных работой внутренних органов. Одними из основных функций печени являются обезвреживание и удаление различных чужеродных для организма веществ. Кроме того, печень обеспечивает энергетическую потребность организма в глюкозе, участвует в синтезе холестерина, желчных кислот, гормонов. От правильной работы печени зависит общее состояние организма, поэтому важно уделять должное внимание поддержанию ее здоровья. «Гепа комплекс Артишок Премиум» ВИТАМИР (vitamir) — БАД для печени, содержащий растительный компонент — экстракт артишока, который способствует поддержанию здоровья печени. Артишок в медицинских целях используется со времен Гиппократа. Внешне артишок представляет собой травянистое растение с крупными соцветиями, напоминающими шишки. Экстракт листьев артишока имеет богатый состав, а именно: инулин, гидроксикоричные кислоты, биофлавоноиды, макро и микроэлементы. Инулин — растительный полисахарид, способствующий подавлению роста патогенной микрофлоры, укреплению иммунитета, улучшению всасывания витаминов. Полифенольные соединения, входящие в состав артишока (кофеинохиновая, хлорогеновая, феруловая и другие кислоты) оказывают антиоксидантный, спазмолитический эффекты, благотворно влияют на нормализацию уровня холестерина в крови, повышение тонуса желчного пузыря и нормальную эвакуацию его содержимого. Содержащиеся в артишоке аскорбиновая кислота, каротин, витамины В1 и В2 способствуют нормализации обмена веществ в организме, оказывают благотворное влияние на метаболизм жиров. Экстракт артишока также обладает антимикробными свойствами в отношении различных видов патогенных бактерий, дрожжевых палочек и грибковой флоры. За счет высоких антиоксидантных свойств экстракт листьев артишока способен препятствовать разрушению клеточных мембран свободными радикалами и стимулировать регенерацию гепатоцитов (клеток печени), тем самым оказывая положительное влияние на работу печени. Также в нашем магазине вы можете купить бады и витамины для детей подростков и взрослых мужчин женщин и девушек мультивитамины и поливитамины витаминные и витаминно-минеральные комплексы для иммунитета здоровья кожи лица ногтей волос добавки для суставов мозга энергии нервной системы и работоспособности капсулы от усталости и стресса жиросжигатели для похудения и снижения веса БАДы для сердца печени желудка глаз спортивное питание аминокислоты В том числе: хром цинк хондроитин глюкозамин кальций железо магний коллаген витамины а б с д д3 витамин d3 5000 2000 инозитол b комплекс коллаген морской и говяжий порошок селен тирозин коэнзим калий магний коллаген женьшень gaba карнитин таурин йод спирулина аргинин калий магний цимицифуга глицин холин альфа липоевая кислота гиалуроновая кислота шиповник гинкго билоба мака карнозин триптофан джимнема лецитин венотоник цинк цитрат витамин в12 витамины для волос и ногтей l-карнитин аргинин черника для глаз липотропный фактор 5 htp янтарная кислота витамин в12 в6 д3 цитруллин омега3 и омега 3 6 9 дигидрокверцетин пажитник магний в6 кальций д3 расторопша мелатонин 3 мг креатин теанин йохимбе фолиевая кислота 500 эхинацея пантотеновая кислота инозитол 1000 куркумин имбирь + чеснок гуарана валериана пробиотик биотин лизин витамины группы в всаа бцаа bcaa изотоники элеутерококк глюкозамин хондроитин мсм / msm орнитин треонин бузина пролин кордицепс хром хелат лейцин инулин кордицепс рейши шиитаке медь хелат глютамин глутатион метионин зеленый чай предтреник д манноза zma зма протеиновые батончики цистеин витамины для беременных и кормящих и другие пищевые добавки.
Вся продукция VITAMIR имеет подтвержденные сертификаты ISO, GMP, "Честная дозировка", что гарантирует высокое качество и честную дозировку каждого компонента.
Важно помнить, что БАД не является лекарственным средством и не может заменить консультацию врача. Перед применением проконсультируйтесь со специалистом.