| Composition | hydrolytic lignin; microcrystalline cellulose; polyvinylpyrrolidone (stabilizer); magnesium salt of stearic acid (anti-caking agent) |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Purpose of the supplement | To normalize digestion; Detox for skin and intestines; Improving intestinal motility |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance to the components of the dietary supplement; pregnancy, breastfeeding; acute gastrointestinal diseases and intestinal obstruction |
| Dosage form | tablets |
| Shelf life | 3 years |
| Package contents | Cardboard box; 4 blisters with tablets; Package insert; Protective film |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement "Lignin SORBOFLEX®". |
| Trade name | Biologically active food supplement "Lignin SORBOFLEX®". |
| Product weight without packaging (g) | 33 g |
| Registration certificate SGR | AM.01.01.01.003.R.000318.07.25 |
Dietary supplement Lignin Sorboflex fiber for digestion, laxative for the intestines 60 tablets VITAMIR.
Today, many people do not always manage to consume enough fiber to meet their daily dietary needs. This can negatively affect their health.
Lignin is an insoluble fiber that is important for normal digestion, maintaining immunity and optimal general condition of the body. However, the content of this biocomponent in the diet of a modern person is small.
Being a natural prebiotic - a nutrient medium for the development and growth of intestinal microflora, lignin not only contributes to its normalization, it helps neutralize and remove various toxins and slags, thereby positively affecting metabolism and improving skin condition. The main component of the complex contributes to: normalization of digestion; improvement of intestinal motility; cleansing the body of pathogenic bacteria, toxins and heavy metal salts; improvement of skin condition; Improved metabolism.
Lignin is a plant component that is an insoluble dietary fiber that passes unchanged through the gastrointestinal tract (GIT), acting as a laxative for constipation.
By absorbing large amounts of water, this biopolymer has a positive effect on intestinal motility, ensuring regular bowel movements, which in turn has a gentle weight-loss effect. Furthermore, due to its extensive branched structure, lignin has a high surface sorption (absorbing) capacity for detoxifying toxins, allergens, bacteria, and viruses.
Being a non-carbohydrate compound, it has a positive effect on digestion and nutrient absorption, as well as on the movement of intestinal contents.
Dietary fiber plays a significant role in optimizing the development of beneficial microflora in the GIT. It suppresses putrefactive reactions and has a positive effect on metabolism in general.
This, in turn, has a beneficial effect on the condition of the entire body, including skin, hair and nails.
Contraindications: individual intolerance to the components of the dietary supplement, pregnancy, breastfeeding, acute gastrointestinal diseases, acute intestinal obstruction, exacerbation of gastric ulcer and duodenal ulcer, intestinal atony. It is recommended to consult a doctor before use.
Before using the dietary supplement by children, it is necessary to consult a pediatrician. Children under 14 years of age should take the dietary supplement with the consent and supervision of a pediatrician.
Dosage and administration: children from 7 to 10 years old, 2 tablets 3 times a day one hour before meals; children over 11 years old and adults, 2-3 tablets 3-4 times a day one hour before meals.
Duration of admission: 10-14 days. If necessary, the dose can be repeated.
In addition to the dietary supplement "Lignin Sorboflex", we recommend trying "Psyllium in capsules Vitamir".
Try other vitamins and dietary supplements, diet pills, probiotics for the intestines, vitamins for women and men, and immune vitamins from our brand VITAMIR.
БАД Лигнин Сорбофлекс клетчатка для пищеварения 60 таб
| Состав | лигнин гидролизный; микрокристаллическая целлюлоза; поливинилпирролидон (стабилизатор); магниевая соль стеариновой кислоты (агент антислеживающий) |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Назначение добавки | Для нормализации пищеварения; Детокс для кожи и кишечника; Улучшение моторики кишечника |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость компонентов БАД; беременность, кормление грудью; острые заболеваниях ЖКТ и непроходимость кишечника |
| Форма выпуска | таблетки |
| Комплектация | Картонная коробка; 4 блистера с таблетками; Лист-вкладыш; Защитная пленка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Лигнин СОРБОФЛЕКС®». |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Лигнин СОРБОФЛЕКС®». |
| Вес товара без упаковки (г) | 33 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.01.01.003.R.000318.07.25 |
БАД Лигнин Сорбофлекс клетчатка для пищеварения, слабительное для кишечника 60 таблеток ВИТАМИР.
Сегодня многим не всегда удается употреблять достаточное количество клетчатки для удовлетворения ежедневных пищевых потребностей. Это может негативно отражаться на здоровье. Лигнин - нерастворимая клетчатка, которая важна для нор¬мального пищеварения, поддержания иммунитета и оптимального общего состояния организма. Однако содержание этого биокомпонента в рационе современного чело¬века невелико. Являясь естественным пребиотиком - питательной средой для разви¬тия и роста микрофлоры кишечника, лигнин не только способствует ее нормализации, он помогает обезвреживанию и выведению различных токсинов и шлаков, тем самым положительно влияя на обмен веществ и улучшая состояние кожи. Основной компонент комплекса способствует: нормализации пищеварения; улучшению моторики кишечника; очищению организма от патогенных бактерий, токсинов и солей тяжелых металлов; улучшению состояния кожи; улучшению обмена веществ.
Лигнин - растительный компонент, представляющий собой нерастворимые пищевые волокна, которые в неизменном виде проходят через желудочно-кишечный тракт (ЖКТ), работая как слабительное от запора. Впитывая большое количество воды, этот биополимер положительно влияет на мотори¬ку кишечника, обеспечивая его регулярное опорожнение, что в свою очередь, имеет мягкий эффект похудения. Кроме того, благодаря широкой разветвленной структуре лигнин обладает высокой поверхностной сорбционной (погло¬щающей) детокс способностью в отношении токсинов, аллергенов, бактерий и вирусов. Являясь неуглеводным соединением, он оказывает положительное влияние на процессы пищева¬рения и усвоения нутриентов, а также на продвижение кишечного содержимого.
Пищевые волокна играют значительную роль в оптимизации развития полезной микро¬флоры ЖКТ. Они подавляют течение гнилостных реакций, положительно воздействуют на обмен веществ в целом. Это, в свою очередь, благоприятным образом сказывается на состоянии всего организма, включая кожу, волосы и ногти.
Противопоказания: индивидуальная непереносимость компонентов БАД, беремен¬ность, кормление грудью, острые заболевания желудочно-кишечного тракта, острая непроходимость кишечника, обострение язвенной болезни желудка и двенадцатипер¬стной кишки, атония кишечника. Перед применением рекомендуется проконсультиро¬ваться с врачом. Перед применением БАД детьми необходимо проконсультироваться с врачом-педиатром. Детям до 14 лет принимать БАД по согласованию и под наблюдением врача-педиатра.
Способ применения и дозы: детям от 7 до 10 лет по 2 таблетки 3 раза в день за час до еды; детям старше 11 лет и взрослым по 2 – 3 таблетки 3 – 4 раза в день за час до еды. Продолжительность приема: 10 – 14 дней. При необходимости прием можно повторить.
В дополнение к БАД «Лигнин Сорбофлекс», рекомендуем попробовать «Псиллиум в капсулах Витамир».
Попробуйте другие витамины и БАДы, таблетки для похудения, пробиотики для кишечника, витамины для женщин и мужчин, витамины для иммунитета нашего бренда VITAMIR.