| Composition | Lactobacilli; bifidobacteria; corn starch; magnesium salts of fatty acids; maltodextrin; silicon dioxide; vegetable capsule |
| Number of capsules/tablets | 10 pcs. |
| Purpose of the supplement | Lactobacilli for the intestines; Probiotics and prebiotics; Lactobacilli for children and adults |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components of the dietary supplement; Children under 14 years of age should take dietary supplements with the consent and under the supervision of a pediatrician. |
| Dosage form | capsules |
| Shelf life | 2 years |
| Package contents | Cardboard box; Blister pack; Package insert; Film |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement "Probifiaktiv" |
| Trade name | Biologically active food supplement "Probifiaktiv" |
| Weight of product without packaging (g) | 5 g |
| Certificate of registration SGR | AM.01.48.01.003.R.000265.11.21 |
Dietary supplement "Probifiaktiv" Probiotics and prebiotics for digestion, capsules No. 10 VITAMIR.
A probiotic complex of eight types of lactic acid bacteria that play an important role in maintaining proper gastrointestinal function.
By stimulating the immune system, they help prevent the spread of harmful bacteria in the intestines. Probiotics for the intestines help restore normal microflora and reduce the activity of various pathogens.
Lacto and bifidobacteria for the intestines are an integral part of its normal microflora.
They prevent pathogenic microorganisms from adhering to the intestinal walls and their growth, thereby helping to protect against dysbiosis.
Furthermore, taking lactic acid bacteria stimulates the immune system. Taking several types of bacteria at once is most preferable, since they all populate different parts of the intestine, thereby exerting their beneficial effects along its entire length.
"Probifiaktiv" - probiotics for the intestines of adults, as well as a probiotic for children, is a source of probiotic microorganisms (lactobacilli) that help restore microflora.
Contraindications: individual intolerance to the components of the dietary supplement. It is recommended to consult a doctor before use.
Before use by children, it is necessary to consult a pediatrician. Children under 14 years of age should take the dietary supplement with the consent and under the supervision of a pediatrician.
Method of administration and dosage: Adults and children over 3 years of age take 1 capsule 1 time per day with meals. Children under 5 years of age should empty the contents of the capsule into water or milk at room temperature (up to 40 °C), stir and drink immediately.
Duration of treatment is 1 month. If necessary, the treatment can be repeated after 1 month.
We also recommend trying other vitamins and dietary supplements from our VITAMIR brand.
БАД Пробиотик и пребиотики для кишечника капсулы 10 шт
| Состав | лактобактерии; бифидобактерии; кукурузный крахмал; магниевые соли жирных кислот; мальтодекстрин; диоксид кремния; растительная капсула |
| Количество капсул/таблеток | 10 шт. |
| Назначение добавки | Лактобактерии для кишечника; Пробиотики и пребиотики; Лактобактерии для детей и взрослых |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов БАД; Детям до 14 лет принимать БАД по согласованию и под наблюдением врача-педиатра |
| Форма выпуска | капсулы |
| Комплектация | Картонная коробка; Блистер; Лист-вкладыш; Пленка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Пробифиактив» |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Пробифиактив» |
| Вес товара без упаковки (г) | 5 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.48.01.003.R.000265.11.21 |
БАД «Пробифиактив» Пробиотики и пребиотики для пищеварения капсулы №10 ВИТАМИР.
Пробиотик комплекс восьми видов молочнокислых бактерий, играющих важную роль в поддержании правильной работы желудочно-кишечного тракта. Стимулируя работу иммунитета, они помогают нашему организму не допустить распространение вредных бактерий в кишечнике. Пробиотики для кишечника, способствуют восстановлению нормальной микрофлоры, а также снижают активность различных патогенных агентов.
Лакто и бифидобактерии для кишечника, являются неотъемлемой частью его нормальной микрофлоры. Они препятствуют прилипанию патогенных микроорганизмов к стенкам кишечника и их росту, тем самым способствуя его защите от дисбактериоза.
Кроме того, прием молочнокислых бактерий стимулирует работу иммунной системы. Прием сразу нескольких видов бактерий является наиболее предпочтительным, так как все они заселяют различные участки кишечника, благодаря чему проявляют свои полезные эффекты по всей его длине.
«Пробифиактив» - пробиотики для кишечника взрослому, а также, пробиотик детский, является источником пробиотических микроорганизмов (лактобактерий), способствующих восстановлению микрофлоры.
Противопоказания: индивидуальная непереносимость компонентов БАД. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом. Перед применением детьми необходимо проконсультироваться с врачом педиатром. Детям до 14 лет принимать БАД по согласованию и под наблюдением врача-педиатра. Способ применения и дозы: взрослым и детям старше 3-х лет по 1 капсуле 1 раз в день во время еды. Детям младше 5 лет содержимое капсулы высыпать в воду или молоко комнатной температуры (до 40 °С), перемешать и сразу выпить. Продолжительность приема — 1 месяц. При необходимости прием можно повторить через 1 месяц.
Так же, рекомендуем попробовать другие витамины и БАДы нашего бренда VITAMIR.