| Composition | inulin; lactitol; senna extract; plum powder; peach powder; magnesium stearate (anti-caking agent); pyridoxine hydrochloride (vitamin B6); thiamine hydrochloride (vitamin B1) |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; pregnancy and lactation periods; chronic gastrointestinal diseases in the acute stage |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Package | Frutoslabin 30 pcs. tablets weighing 600 mg - 4 packs |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Frutoslabin®" (chewable tablets weighing 600 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Frutoslabin®" (chewable tablets weighing 600 mg ± 10%) |
| Product weight without packaging (g) | 200 g |
| Registration certificate SGR | RU.77.99.11.003.R.000355.02.22 |
"Frutoslabin" is a complex remedy that helps the body combat constipation, as it contains the herbal components of senna, plum, and peach, as well as lactitol and vitamins.
They help facilitate bowel movements and normalize intestinal microflora.
The causes of such a delicate problem as stool retention or constipation may not always be associated with acute or chronic gastrointestinal diseases.
Poor diet, insufficient fluid intake, physical inactivity, and stress - all this can disrupt intestinal peristalsis and lead to a deterioration in quality of life.
Active ingredients:
Senna extract, plum and peach powder are sources of anthracene derivatives, which help increase contractions of the colon muscles and block the reabsorption of water from feces.
Senna-based laxatives take effect approximately 8-12 hours after administration.
Inulin has a sorbent effect and absorbs various toxins.
Acting as a nutrient medium (prebiotic) for bifidobacteria and lactobacilli (representatives of normal intestinal microflora), it promotes the growth of beneficial microflora and strengthens local immunity.
It normalizes stool and intestinal motility, and also restores intestinal secretion and absorption capacity.
Under the influence of intestinal flora, lactitol is broken down in the large intestine into low-molecular organic acids, which increase osmotic pressure, which promotes fecal bulking, softening, and facilitating bowel movements.
Lactitol is known to have a selective effect on intestinal microflora, in particular, bifidobacteria and lactobacilli.
A decrease in the pH level of the colon is observed due to a decrease in the proliferation of putrefactive bacteria responsible for the synthesis of enzymes with a procarcinogenic effect. Lactitol consumption does not cause an increase in glucose and insulin levels in the blood, which allows its use in patients with diabetes and lactose intolerance.
Vitamins B1 (thiamine) improve the evacuation of gastric contents and maintain the tone of the muscles of the digestive tract.
Vitamin B6 (pyridoxine) has a complex effect on the body. It is especially indicated for patients with secretory and acid-forming insufficiency of the gastric glands. In a healthy person, a certain amount of pyridoxine can be synthesized by the normal bacterial microflora of the intestine.
Фрутослабин 30 шт. таблетки массой 600 мг-4уп
| Состав | инулин; лактит; экстракт сенны; порошок сливы; порошок персика; магния стеарат (агент антислеживающий); пиридоксина гидрохлорид (витамин В6); тиамина гидрохлорид (витамин В1) |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации; хронические заболеваниях желудочно-кишечного тракта в стадии обострения |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Комплектация | Фрутослабин 30 шт. таблетки массой 600 мг-4уп |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Фрутослабин®" (жевательные таблетки массой 600 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Фрутослабин®" (жевательные таблетки массой 600 мг±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.000355.02.22 |
«Фрутослабин» - комплексное средство, которое помогает организму бороться с запорами, так как в его состав входят растительные компоненты сенны, сливы и персика, а также лактит и витамины. Они способствуют облегчению акта дефекации, а также нормализации микрофлоры кишечника.
Причины возникновения такой деликатной проблемы, как задержка стула или запор, не всегда могут быть связаны с острыми или хроническими заболеваниями желудочно-кишечного тракта. Неправильное питание, недостаточное потребление жидкости, гиподинамия, стресс - все это может нарушить перистальтику кишечника и привести к ухудшению качества жизни.
Активные ингредиенты:
Экстракт сенны, порошок сливы и персика являются источниками антраценпроизводных, которые способствуют усилению сокращений мускулатуры толстой кишки, блокированию обратного всасывания воды из каловых масс. Слабительные средства на основе сенны действуют примерно через 8-12 ч после приема.
Инулин оказывает сорбирующее действие, всасывает различные токсины. Являясь питательной средой (пребиотиком) для бифидо- и лактобактерий (представителей нормальной микрофлоры кишечника), способствует росту полезной микрофлоры и укреплению местного иммунитета. Нормализует стул и моторику кишечника, а также восстанавливает его секрецию и всасывающую способность.
Лактит под действием кишечной флоры расщепляется в толстом кишечнике на низкомолекулярные органические кислоты, повышающие осмотическое давление, что способствует увеличению каловых масс, их размягчению и облегчению акта дефекации. Известно об избирательном действии лактита на кишечную микрофлору, в частности, на бифидобактерии и лактобациллы. При этом обнаруживается уменьшение уровня рН толстой кишки за счет снижения интенсивности размножения гнилостных бактерий, отвечающих за синтез ферментов, обладающих проканцерогенным действием. Употребление лактита не вызывает повышения уровня глюкозы и инсулина в крови, что позволяет применять его больным сахарным диабетом и непереносимостью лактозы.
Витамины B1 (тиамин) улучшает эвакуацию содержимого желудка, поддерживает тонус мышц пищеварительного тракта.
Витамин B6 (пиридоксин) оказывает комплексное воздействие на организм. В большей степени показан больным с секреторной и кислотообразующей недостаточностью желез желудка. У здорового человека определенное количество пиридоксина может синтезироваться нормальной бактериальной микрофлорой кишечника.