| Composition | glycine; Ginkgo biloba |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | Ginkgo biloba for the brain, heart and immunity; Glycine; complex for the brain, memory, calmness |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components; Pregnancy and breastfeeding |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 36 months |
| Package contents | instructions; blister in a cardboard box; Ginkgo Biloba Complex with Glycine for the Heart, Blood Vessels, and Memory Enhancement 30 Tablets (VITAMIR) |
| Minimum Storage Temperature | +2 °C |
| Maximum Storage Temperature | +25 °C |
| Trade Name | Biologically Active Food Supplement "Ginkgo Biloba Complex" |
| Product Weight Without Packaging (g) | 4.95 g |
| SGR Registration Certificate | AM.01.48.01.003.R.000232.10.21 |
Ginkgo Biloba with Glycine for the Heart #30. Key benefits: strengthening the immune system, improving attention and memory, and supporting the heart and blood vessels.
Ginkgo biloba is considered a unique plant species, having existed for 240 million years, often called a "living fossil." It contains a rich complex of biologically active substances—organic acids, polysaccharides, vegetable fats, essential oils, amino acids, and macronutrients. Ginkgo extract improves blood circulation in the brain, which optimizes oxygen delivery to cells and tissues and improves their nutrition.
Taking ginkgo also has a beneficial effect on normalizing blood viscosity and preventing blood clots. Ginkgo biloba helps improve concentration, reduce absent-mindedness, and alleviate fatigue.
Glycine is one of the simplest amino acids necessary for building proteins. In addition, glycine regulates metabolism, has a beneficial effect on the normalization of sleep and facilitating falling asleep, reduces psycho-emotional stress, and improves mental performance.
Directions: Adults take 2 tablets 3 times daily with meals.
Duration of administration: 1-2 months. If necessary, the dose can be repeated.
Ingredients: microcrystalline cellulose (carrier), glycine, Ginkgo Biloba extract, polyvinylpyrrolidone (stabilizer), magnesium stearate (anti-caking agent).
Contents in 1 tablet: Ginkgo Biloba extract, including
Flavonol glycosides, Glycine.
Гинкго Билоба с глицином для сердца 30 таб
| Состав | глицин; Гинкго билоба |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | Гинкго билоба для мозга сердца и иммунитета; Глицин; комплекс для мозга, памяти, спокойствия |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов; Беременность и кормление гудью |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | инструкция; блистер в картонной коробке; Гинкго Билоба комплекс с глицином для сердца, сосудов и улучшения памяти 30 таблеток (VITAMIR) |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Гинкго Билоба комплекс» |
| Вес товара без упаковки (г) | 4.95 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.48.01.003.R.000232.10.21 |
Гинкго Билоба с глицином для сердца №30. Основные действия: укрепление иммунитета, улучшение внимания и памяти, поддержка сердца и сосудов. Гинкго билоба считается уникальным представителем мира растений, поскольку существует уже 240 миллионов лет, за что его часто называют «живым ископаемым», содержит богатый комплекс биологически активных веществ — органические кислоты, полисахариды, растительные жиры, эфирные масла, аминокислоты, макроэлементы. Экстракт гинкго способствует улучшению кровообращения в головном мозге, в результате этого оптимизируются процессы доставки кислорода к его клеткам и тканям, улучшается их питание. Также прием гинкго благотворно влияет на нормализацию вязкости крови, препятствует образованию тромбов. Гинкго билоба способствует усилению концентрации внимания, снижению рассеянности, а также уменьшению чувства усталости. Глицин — одна из самых простых аминокислот, необходимых для построения белков. Кроме того, глицин является регулятором обмена веществ, благотворно влияет на нормализацию сна и облегчение засыпания, уменьшает психоэмоциональное напряжение, повышает умственную работоспособность. Рекомендации по применению: взрослым по 2 таблетки 3 раза в день во время еды.
Продолжительность приема – 1-2 месяца. При необходимости прием можно повторить.
Состав: микрокристаллическая целлюлоза (носитель), глицин, экстракт Гинкго Билоба, поливинилпирролидон (стабилизатор), магния стеарат (агент антислеживающий).
Содержание в 1 таблетке: Экстракт Гинкго Билоба, в том числе
Флавонолгликозиды, Глицин.