| Composition | hawthorn fruit extract; potassium aspartate; magnesium aspartate; microcrystalline cellulose (carrier); polyvinylpyrrolidone (stabilizer); coenzyme Q10 (ubiquinone); pyridoxine hydrochloride (vitamin B6); capsule: gelatin, dyes (iron oxide yellow, iron oxide red, iron oxide black). |
| Number of capsules/tablets | 40 pcs. |
| Purpose of the supplement | For the heart and blood vessels |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance to product components; pregnancy, breastfeeding |
| Dosage form | capsules |
| Shelf life | 3 years |
| Package contents | Cardboard box; Package insert; 40 capsules; Protective film |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Cardio complex Hawthorn with potassium, magnesium and Q10" (capsules of 417 mg ±10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Cardio complex Hawthorn with potassium, magnesium and Q10" (capsules of 417 mg ±10%) |
| Product weight without packaging (g) | 17 g |
| Registration certificate SGR | RU.77.99.32.003.R.000550.03.25 |
The components of the complex contribute to:
• nutrition, strengthening of the heart and blood vessels
• supply of oxygen to the heart
• mild calming effect
• normalization of heart rhythm
Health largely depends on the nature and ratio of macro- and micronutrients that come with food.
Negative factors surrounding modern humans disrupt the internal balance of nutrients.
This serves as a trigger for the development of oxidative stress with an increase in the content of free radicals in tissues and organs and the subsequent initiation of reactions that destroy cell membranes.
All body systems are exposed to this adverse effect, but it primarily affects the heart muscle.
The flavonoids found in hawthorn fruit extract, which are so valuable for humans, along with ubiquinone (coenzyme Q10), can support cellular antioxidant protection and enhance the effects of vitamin B6, potassium, magnesium, and aspartic acid.
Together, these substances exert a multifaceted and multidirectional effect, particularly on the cardiovascular
and nervous systems.
Боярышник калий магний комплекс для сердца и сосудов 40 капс
| Состав | экстракт плодов боярышника; калия аспарагинат; магния аспарагинат; микрокристаллическая целлюлоза (носитель); поливинилпирролидон (стабилизатор); коэнзим Q10 (убихинон); пиридоксина гидрохлорид (витамин В6); капсула: желатин, красители (оксид железа желтый, оксид железа красная оксид железа черный). |
| Количество капсул/таблеток | 40 шт. |
| Назначение добавки | Для сердца и сосудов |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость компонентов продукта; беременность, кормление грудью |
| Форма выпуска | капсулы |
| Комплектация | Картонная коробка; Лист-вкладыш; 40 капсул; Защитная пленка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Кардио комплекс Боярышник с калием, магнием и Q10" (капсулы по 417 мг ±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Кардио комплекс Боярышник с калием, магнием и Q10" (капсулы по 417 мг ±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 17 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.32.003.R.000550.03.25 |
Компоненты комплекса способствуют:
• питанию, укреплению сердца и сосудов
• снабжению сердца кислородом
• легкому успокаивающему действию
• нормализации сердечного ритма
Здоровье во многом зависит от характера и соотношения макро- и микронутриентов, которые поступают с пищей. Окружающие современного человека негативные факторы нарушают внутренний баланс питательных веществ. Это служит пусковым моментом развития окислительного стресса с повышением содержания свободных радикалов в тканях и органах и последующим запуском реакций, разрушающих клеточные мембраны. Такому неблагоприятному воздействию подвергаются все системы организма, но в первую очередь оно отрицательно сказывается на состоянии сердечной мышцы.
Входящие в состав экстракта плодов боярышника столь ценные для человека соединения, как флавоноиды, способны наряду с убихиноном (коэнзим Q10) поддержать антиоксидантную защиту клеток, а также усилить действие витамина В6, калия, магния и аспарагиновой кислоты. Вместе эти вещества реализуют многостороннее и разнонаправленное действие, в частности на сердечно-сосудистую
и нервную системы.