| Composition | Chitosan |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | Vitamins for weight loss; Vitamins for women |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Package | 1, 2, 3 or 4 packages |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Chitosan Forte" (tablets weighing 1400 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Chitosan Forte" (tablets weighing 1400 mg ± 10%) |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.11.003.R.000646.03.25 |
Chitosan Forte, an antioxidant for weight loss, body shaping, and immunity, tablets No. 30 (VITAMIR). Chitosan is a natural substance obtained from crustacean shells. It is used in various fields, including science, medicine, and the food industry, and interest in its properties and benefits is growing every year. It has antioxidant properties and helps normalize immune system function. Chitosan, like chromium picolinate, is effective against edema and for weight loss. Due to its chemical structure, chitosan is able to bind many substances, such as metal ions, toxic elements, and bacterial toxins formed during digestion in the colon, and remove them from the body, thereby promoting weight loss. In vitro experiments have shown that chitosan helps restore the balance of microflora in the intestine. In the digestive tract, chitosan acts like a magnet, binding fats before they are absorbed and helping them leave the body, preventing the formation of fatty deposits. Appetite suppression, weight loss vitamins, weight loss detox. Chitosan is a natural substance obtained from crustacean shells. It is a natural source of a special lipophilic form of dietary fiber. It is used in various fields: science, medicine, the food industry, and interest in its properties and benefits is growing every year. Chitosan is a polysaccharide, or more precisely, a type of insoluble fiber, a "biofilter" that is not absorbed by the body. It has antioxidant properties and helps normalize immune system function. Due to its chemical structure, chitosan is able to bind many substances, such as metal ions, toxic elements, and bacterial toxins formed during digestion in the large intestine, and remove them from the body. In vitro experiments have shown that chitosan helps to restore the balance of intestinal microflora. In the digestive tract, chitosan acts like a magnet, binding fats before they are absorbed and helping them exit the body, preventing the formation of fatty deposits. Chitosan also has a positive effect on the cardiovascular system, helping to normalize cholesterol metabolism in the blood. Supplemental chitosan intake can improve the body's ability to adapt to physical activity. Inulin is a plant component derived from chicory root. It is not digested in the stomach or small intestine and reaches the colon unchanged, where it becomes a nutrient medium for the growth of beneficial bacteria, thereby promoting the development of normal microflora. It has a positive effect on metabolism and helps regulate blood sugar levels. Try other weight loss vitamins, multivitamins for women, immune system vitamins, vitamins for men, vitamins for children, biotin, appetite suppressant, chromium picolinate, and other Vitamir brands. Contents per tablet: Chitosan - 500 mg (± 10%), Total fructosans (inulin) - at least 200 mg. Dosage and administration: Adults take 1 tablet 3 times daily with meals. Duration of administration is 1 month. If necessary, the dose can be repeated. Contraindications: individual intolerance to the components of the dietary supplement, pregnancy, breastfeeding. It is recommended to consult a doctor before use. Ingredients: chitosan, calcium phosphate (carrier), inulin, polyvinylpyrrolidone (stabilizer), magnesium stearate (anti-caking agent).
Хитозан Форте для похудения №30
| Состав | хитозан |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | витамины для похудения; Витамины для женщин |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | по 1, по 2, по 3 или по 4 упаковки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Хитозан Форте" (таблетки массой 1400 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Хитозан Форте" (таблетки массой 1400 мг±10%) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.000646.03.25 |
Хитозан Форте антиоксидант для похудения, коррекции фигуры и иммунитета таблетки №30 (VITAMIR).Хитозан - природное вещество, получаемое из панцирей ракообразных. Его используют в разных областях: науке, медицине, пищевой промышленности, и с каждым годом интерес к нему, его свойствам и пользе только растет. Обладает антиоксидантными свойствами, способствует нормализации функции иммунной системы. Хитозан от отеков и для похудения, как и пиколинат хрома. За счет своего химического строения хитозан способен связывать многие вещества, такие как ионы металлов, токсичные элементы, бактериальные токсины, образующиеся в процессе пищеварения в толстом кишечнике, и выводить их из организма, тем самым способствуя похудению. В экспериментах in vitro установлено, что в кишечнике хитозан способствует коррекции баланса микрофлоры. В пищеварительном тракте хитозан, действуя как магнит, способен связывать жиры до их усвоения и помогает им покинуть организм, препятствуя образованию жировых отложений. Снижение аппетита, витамины для похудения, детокс для похудения.Хитозан — природное вещество, получаемое из панцирей ракообразных. Является натуральным источником особой липофильной формы пищевых волокон. Его используют в разных областях: науке, медицине, пищевой промышленности, и с каждым годом интерес к нему, его свойствам и пользе только растет.Хитозан — это полисахарид, а точнее, вид нерастворимой клетчатки, «биофильтр», который не усваивается организмом. Обладает антиоксидантными свойствами, способствует нормализации функции иммунной системы. За счет своего химического строения хитозан способен связывать многие вещества, такие как ионы металлов, токсичные элементы, бактериальные токсины, образующиеся в процессе пищеварения в толстом кишечнике, и выводить их из организма. В экспериментах in vitro установлено, что в кишечнике хитозан способствует коррекции баланса микрофлоры. В пищеварительном тракте хитозан, действуя как магнит, способен связывать жиры до их усвоения и помогает им покинуть организм, препятствуя образованию жировых отложений. Также хитозан положительно влияет на сердечно-сосудистую систему, способствуя нормализации обмена холестерина в крови. Дополнительный прием хитозана может повышать адаптивные возможности организма при физической нагрузке. Инулин — растительный компонент, получаемый из корня цикория. Не переваривается в желудке и тонком кишечнике и достигает толстой кишки в неизмененном виде, где становится питательной средой для роста полезных бактерий, тем самым способствует развитию нормальной микрофлоры. Оказывает положительное влияние на метаболизм, способствует регуляции уровня сахара в крови. Попробуйте другие витамины для похудения, мультивитамины для женщин, витамины для иммунитета, витамины для мужчин, витамины для детей, биотин, для снижения аппетита, пиколинат хрома и другие бренда Витамир.Содержание в 1 таблетке: Хитозан - 500 мг (±10%), Сумма фруктозанов (инулин) - не менее 200 мг.Способ применения и дозы: взрослым по 1 таблетке 3 раза в день во время еды. Продолжительность приема — 1 месяц. При необходимости прием можно повторить.Противопоказания: индивидуальная непереносимость компонентов БАД, беременность, кормление грудью. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом.Состав: хитозан, кальция фосфат (носитель), инулин, поливинилпирролидон (стабилизатор), магниевая соль стеариновой кислоты (агент антислеживающий).