| Composition | Methylfolate |
| Number of capsules/tablets | 90 pcs. |
| Purpose of the supplement | for nursing and pregnant women; for women; for digestion |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance |
| Release form | Tablets |
| Shelf life | 36 months |
| Package contents | blister; cardboard box; Instructions |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "L-methylfolate" (coated tablets weighing 165 mg ± 10%) |
| Product weight without packaging (g) | 14.85 g |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.11.003.R.000718.03.21 |
L-methylfolate is a readily available form of folic acid (vitamin B9) for pregnant women, tablets No. 90 (VITAMIR), which bypasses multiple chemical transformations upon entering the body. A woman's diet plays a crucial role not only in her own health but also in the health of her unborn baby, which is why it is advisable for women to follow a diet with an additional source of folate. Supplementing L-methylfolate to a regular diet is beneficial for women who are pregnant or planning a pregnancy, as its consumption promotes the formation of placental tissue, which transfers oxygen, energy, and all other nutrients from mother to fetus. Prenatal L-methylfolate dietary supplement for pregnant women is an additional source of folic acid, the need for which increases during pregnancy, pregnancy, and breastfeeding. Information on biologically active substances and their properties: L-methylfolate is involved in hematopoiesis and, during pregnancy, plays a role in the formation of placental tissue and uterine blood vessels, so pregnant women have an increased need for folates. Folates are essential for DNA replication, amino acid synthesis, and vitamin metabolism. L-methylfolate is involved in the conversion of homocysteine to methionine. This conversion is crucial for the body, as homocysteine is toxic in large quantities. Its accumulation in the body primarily affects the cardiovascular system. Methionine, in turn, is a beneficial substance involved in protein and DNA synthesis, and also protects the latter from mutations. L-methylfolate is used by the body as a cofactor (assistant) in modifying hormones such as serotonin, dopamine, and norepinephrine, which are neurotransmitters involved in mood regulation. Directions and dosage: Women planning to become pregnant, during pregnancy, and during breastfeeding should take 1 tablet once daily with meals. Duration of use should be discussed with a physician.
L-метилфолат для беременных таб. №90
| Состав | Метилфолат |
| Количество капсул/таблеток | 90 шт. |
| Назначение добавки | для кормящих и беременных; для женщин; для пищеварения |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | блистер; картонная коробка; инструкция |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "L-метилфолат" (таблетки покрытые оболочкой массой 165мг±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 14.85 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.000718.03.21 |
L-метилфолат легкодоступная форма Фолиевой кислоты (витамин В9) для беременных таб. №90 (VITAMIR) - которая при поступлении в организм минует множественные химические превращения. Питание женщины играет очень важную роль не только в ее собственном здоровье, но и в здоровье ее будущего малыша, из-за чего женщине желательно придерживаться диеты с дополнительным источником фолатов для организма. Добавление L-метилфолата к обычному рациону будет полезно беременным или планирующим беременность женщинам, так как его употребление способствует процессу формирования ткани плаценты, через которую осуществляется передача кислорода, энергии и всех остальных питательных веществ от матери к плоду. БАД для беременных «L-метилфолат» «пренатал» - дополнительный источник фолиевой кислоты, потребность в которой увеличивается во время подготовки к беременности, во время нее, а также в период кормления грудью. Информация о биологически активных веществах и их свойствах: L-метилфолат участвует в процессе кроветворения, во время беременности принимает участие в формировании ткани плаценты и кровеносных сосудов матки, поэтому у беременных женщин повышается потребность в фолатах. Они являются необходимыми веществами для репликации ДНК, синтеза аминокислот и метаболизма витаминов. L-метилфолат участвует в превращении гомоцистеина в метионин. Это превращение имеет большое значение для организма, так как гомоцистеин в больших количествах обладает токсическими свойствами. При его накоплении в организме страдает, прежде всего, сердечно-сосудистая система. Метионин, в свою очередь, является полезным веществом, которое участвует в синтезе белков и ДНК, а также обеспечивает защиту последней от мутаций. Витамины для беременных L-метилфолат, используется организмом в качестве кофактора (помощника) для модификации таких гормонов, как серотонин, дофамин и норадреналин, которые являются нейромедиаторами и участвуют в регуляции настроения. Способ применения и дозы: женщинам, планирующим беременность, в период беременности и кормления грудью по 1 таблетке 1 раз в день во время еды. Продолжительность приема — по согласованию с врачом.