| Full name of product | Vitamir Lady Charm hair vitamins 30 pcs. tablets weighing 633 mg |
| Composition | in the |
| Number of packages | 3 pcs. |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for women; for skin; for hair |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Shelf life | 3 years |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Ladysharm® vitamins for hair" (tablets weighing 633 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Ladysharm® vitamins for hair" (tablets weighing 633 mg ± 10%) |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.88.003.R.001710.07.25 |
LadyCharm Hair Vitamins is a dietary supplement (DS) – a beneficial complex of vitamins and microelements essential for healthy hair and scalp.
It contains B vitamins, brewer's yeast, zinc, inulin, selenium, and other beneficial substances that have a beneficial effect on hair and skin, activating regenerative processes in the hair and nails, and strengthens the body overall, increasing resistance to infections and stress.
Inulin is a nutrient medium (prebiotic) for bifidobacteria and lactobacilli, which are part of the normal intestinal microflora, promoting the growth of beneficial microflora.
Adults are recommended to take 1 tablet twice daily with meals.
Duration of treatment is 1-2 months.
If necessary, treatment can be repeated.
This is an excellent choice for those who want to maintain the health of their hair and make it healthier and stronger.
Composition per 1 tablet: inulin, cystine, para-aminobenzoic acid (vitamin B10), dry inactivated brewer's yeast, zinc citrate, selenomethionine, manganese gluconate, nicotinamide (vitamin PP or B3), calcium D-pantothenate (pantothenic acid), magnesium stearate (anti-caking agent), silicon dioxide (anti-caking agent), pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), riboflavin (vitamin B2), biotin (vitamin B7), tablet shell: hydroxypropyl methylcellulose (HPMC) (thickener), polyethylene glycol (glazing agent), titanium dioxide (dye), iron oxide yellow (dye), iron oxide red (dye).
The daily dose (2 tablets) contains
vitamin B2 4.8 - 6.0 mg
vitamin PP 40 mg (± 10%)
pantothenic acid 12.8 mg (± 10%)
vitamin B6 4.7 - 6.0 mg
biotin 0.112 - 0.15 mg
para-aminobenzoic acid 200 mg (± 10%)
zinc 20.0 mg - 25.0
manganese 4.0 mg (± 15%)
selenium 0.1 mg (± 20%)
cystine 200 mg (± 10%)
inulin 356 mg(± 10%)
Ледишарм Витамины 30 таблеток 3 шт
| Полное наименование товара | Витамир леди шарм витамины для волос 30 шт. таблетки массой 633 мг |
| Состав | в описании товара |
| Количество упаковок | 3 шт. |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для женщин; для кожи; для волос |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Ледишарм® витамины для волос" (таблетки массой 633 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Ледишарм® витамины для волос" (таблетки массой 633 мг±10%) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.R.001710.07.25 |
Ледишарм витамины для волос - это биологически активная добавка (БАД) к пище - полезный комплекс витаминов и микроэлементов, необходимых для здоровья волос и кожи головы. Он содержит витамины группы В, дрожжи пивные, цинк, инулин, селен и другие полезные вещества, которые оказывают благотворное влияние на состояние волос, кожи, активизируя регенеративные процессы в волосах, ногтевых пластинах, укрепляет организм в целом, повышая устойчивость к инфекциям и стрессовым ситуациям. Инулин является питательной средой (пребиотиком) для бифидо- и лактобактерий, являющихся представителями нормальной микрофлоры кишечника, он способствует росту полезной микрофлоры. Рекомендуется принимать взрослым по 1 таблетке 2 раза в день во время еды. Продолжительность приема - 1-2 месяца. При необходимости прием можно повторить. Это отличный выбор для тех, кто хочет поддерживать здоровье своих волос и сделать их более здоровыми и сильными.
Состав на 1 таблетку: инулин, цистин, парааминобензойная кислота (витамин В10), дрожжи пивные сухие инактивированные, цитрат цинка, селенометионин, глюконат марганца, никотинамид (витамин РР или В3), Д-пантотенат кальция (пантотеновая кислота), магния стеарат (агент антислеживающий), диоксид кремния (агент антислеживающий), пиридоксина гидрохлорид (витамин В6), рибофлавин (витамин В2), биотин (витамин В7), оболочка таблетки: гидроксипропилметилцеллюлоза (ГПМЦ) (загуститель), полиэтиленгликоль (глазирователь), диоксид титана (краситель), оксид железа желтый (краситель), оксид железа красный (краситель).
Суточная доза (2 таб) содержит
витамин В2 4,8 - 6,0 мг
витамин РР 40 мг(± 10%)
пантотеновая кислота 12,8 мг(± 10%)
витамин В6 4,7 - 6,0 мг
биотин 0,112 - 0,15 мг
парааминобензойная кислота 200 мг (± 10%)
цинк 20,0 мг - 25,0
марганец 4,0 мг(± 15%)
селен 0,1 мг (± 20%)
цистин 200 мг(± 10%)
инулин 356 мг(± 10%)