| Composition | in the product card |
| Number of packages | 1 pc. |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for eyes; for vision; general tonic |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Shelf life | 2 years |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Lutein forte vitamins for eyes VITAMIR ®" (film-coated tablets weighing 618 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Lutein forte vitamins for eyes VITAMIR ®" (film-coated tablets weighing 618 mg ± 10%) |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.88.003.R.001075.05.25 |
The components of the complex contribute to:• Eye protection when working at a computer• Improving vision quality• Protecting vision from age-related changesProlonged uninterrupted work at a computer, watching movies for hours, reading while lying down and in transport - all this and much more causes the eyes to experience excessive strain.
Exposure to undesirable factors, including ultraviolet (UV) radiation, also leads to visual fatigue with the appearance of unpleasant sensations.
As a result, vision can deteriorate prematurely.
Additional introduction into the diet of specially selected vitamins, minerals and special substances - carotenoids, is designed to reduce the risk of adverse effects of intense visual stress.
Dosage and administration
Adults: 1 tablet 1 time per day with meals.
Duration of admission - 1 - 2 months. If necessary, the dose can be repeated.
Composition
lactose, lutein, L-ascorbic acid (vitamin C), zinc citrate, zeaxanthin, rutin (vitamin P), DL-alpha-tocopherol acetate (vitamin E), selenomethionine, retinol acetate (vitamin A), stearic acid (stabilizer), tablet shell: hydroxypropyl methylcellulose (thickener), polyethylene glycol (stabilizer), titanium dioxide (colorant), "Beta-carotene" (colorant).
ВИТАМИР Лютеин Форте 30 таблеток
| Состав | в описании карточки товара |
| Количество упаковок | 1 шт. |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для глаз; для зрения; общеукрепляющее |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Лютеин форте витамины для глаз ВИТАМИР ®" (таблетки покрытые оболочкой массой 618 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Лютеин форте витамины для глаз ВИТАМИР ®" (таблетки покрытые оболочкой массой 618 мг±10%) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.R.001075.05.25 |
Компоненты комплекса способствуют:• Защите глаз при работе за компьютером• Улучшению качества зрения• Защите зрения от возрастных измененийДлительная непрерывная работа за компьютером, многочасовые просмотры фильмов, чтение лежа и в транспорте - все это и многое другое заставляет глаза испытывать чрезмерное напряжение. К зрительной усталости с появлением неприятных ощущений приводит и воздействие нежелательных факторов, в числе которых ультрафиолетовое (УФ) излучение. В результате зрение может преждевременно ухудшаться. Дополнительное введение в рацион специально подобранных витаминов, минералов и особых веществ - каротиноидов, призвано снизить риск неблагоприятных последствий интенсивных зрительных нагрузок.
Способ применения и дозы
взрослым по 1 таблетке 1 раз в день во время еды. Продолжительность приема - 1 - 2 месяца. При необходимости прием можно повторить.
Состав
лактоза, лютеин, L-аскорбиновая кислота (витамин С), цинка цитрат, зеаксантин, рутин (витамин Р), DL-альфа-токоферола ацетат (витамин Е), селенометионин, ретинола ацетат (витамин А), стеариновая кислота (стабилизатор), оболочка таблетки: гидроксипропилметилцеллюлоза (загуститель), полиэтиленгликоль (стабилизатор), диоксид титана (краситель), «Бета-каротин» (краситель).