| Composition | zinc; magnesium; B6; B2 |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | B vitamins Magnesium for stress from nerves; zinc vitamins; dietary supplement magnesium for the heart and immunity |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components; Pregnancy, breastfeeding |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 3 years |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | "Magnesium chelate (bisglycinate) 500 mg complex with vitamins and zinc" (tablets weighing 1400 mg ± 10%) |
| Trade name | "Magnesium chelate (bisglycinate) 500 mg complex with vitamins and zinc" (tablets weighing 1400 mg ± 10%) |
| Weight of product without packaging (g) | 42 g |
| Registration Certificate SGR | RU.77.99.11.003.R.003866.10.21 |
Vitamir Magnesium Chelate (Bisciglinate) 500 mg Complex with Vitamins and Zinc, 30 Tablets, 1400 mg each.
Magnesium is an organic compound with the amino acid glycine. Elements in chelated (bound to organic substances) form are more easily absorbed by the body, since amino acids are inherent and essential molecules for every cell. Easily accessible (chelated) magnesium, vitamins B2, B6, and zinc have a beneficial effect on psychoemotional state and contribute to: normalized sleep, reduced muscle tension, and normal functioning of the cardiovascular system. Magnesium is one of the most important biocomponents for humans. It is classified as a macronutrient, ranking fourth in tissue content after sodium, potassium, and calcium. Vitamin B2 (riboflavin) - intake of this compound has a positive effect on the condition of the nervous system, skin, and mucous membranes. Riboflavin is also necessary for maintaining energy metabolism and the proper functioning of vitamin B6. Vitamin B6 (pyridoxine) helps normalize nervous system function.
One of the important properties of magnesium is its protection of the nervous system from various stresses. It inhibits excessive excitation of nerve cells in the brain, helping reduce irritability and anxiety. This macronutrient also helps improve concentration. A decrease in magnesium levels in the blood leads to changes in heart rate and vascular tone. This substance promotes relaxation of the vascular wall. Directions for use and dosage: Adults, take 2 tablets twice daily with meals. Duration of treatment: 1 month. Repeat treatment if necessary.
Vitamir Магний хелат В6 (бисглицинат) + В2, 30 таб
| Состав | цинк; магний; B6; B2 |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | Витамины группы b Магний от стресса от нервов; цинк витамины; БАД магний для сердца и иммунитета |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов; Беременность кормление грудью |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | "Магния хелат (бисглицинат) 500 мг комплекс с витаминами и цинком" (таблетки массой 1400 мг±10%) |
| Торговое наименование | "Магния хелат (бисглицинат) 500 мг комплекс с витаминами и цинком" (таблетки массой 1400 мг±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 42 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.003866.10.21 |
Витамир Магния хелат (бисциглинат) 500 мг комплекс с витаминами и цинком 30 шт. таблетки массой 1400 мг.
Магний ― органическое соединение с аминокислотой глицином. Элементы в хелатной (связанной с органическими веществами) форме легче усваиваются организмом, поскольку аминокислоты это свойственные и необходимые каждой клетке молекулы. Магний в легкодоступной (хелатной) форме, витамины В2, В6 и цинк благоприятно влияют на психоэмоциональное состояние и способствуют: нормализации сна, уменьшению мышечного напряжения, нормальному функционированию сердечно-сосудистой системы. Магний — один из важнейших для человека биокомпонентов. Он относится к макроэлементам, занимая по содержанию в тканях четвертое место после натрия, калия и кальция. Витамин B2 (рибофлавин) —прием этого соединения положительно влияет на состояние нервной системы, кожи и слизистых оболочек. Рибофлавин необходим также для поддержания энергетического обмена, а также правильной работы витамина В6. Витамин B6 (пиридоксин) способствует нормализации деятельности нервной системы. Одним из важных свойств магния является защита нервной системы от различных стрессов. Он тормозит избыточное возбуждение нервных клеток в головном мозге, помогает снизить раздражительность и тревожность. Этот макроэлемент также содействует улучшению концентрации внимания. Снижение уровня магния в крови приводит к изменению сердечного ритма и тонуса сосудов. Это вещество способствует расслаблению сосудистой стенки. Способ применения и дозы: взрослым по 2 таблетки 2 раза в день во время еды. Продолжительность приема — 1 месяц. При необходимости прием можно повторить.