| Composition | humic acid group |
| Purpose of the supplement | osteoporosis prevention; for immunity; for stress resistance |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components of the dietary supplement; pregnancy and breastfeeding |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 2 years |
| Package | 2 pieces |
| Minimum storage temperature | 2 + °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Mumiyo Smarttab" (film-coated tablets weighing 515.0 mg (± 10%)) |
| Trade name | biologically active food supplement "Mumiyo Smarttab" (film-coated tablets weighing 515.0 mg (± 10%)) |
| Product weight without packaging (g) | 200 g |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.11.003.R.000260.01.22 |
Shilajit is widely used in Eastern and Western medicine to stimulate metabolic processes, enhance tissue regeneration, especially bone regeneration, strengthen the immune system, improve memory, relieve stress, and improve overall well-being. Altai shilajit contains over 80 vital substances, including plant-based antibiotics and anticoagulants, many essential amino acids (histidine, threonine, methionine, tryptophan, lysine, valine), essential oils, fatty acids, vitamins B12 and B6, and enzymes. Humic acids, a component of shilajit, are of particular interest. They are easily absorbed by the body and have an overall healing effect. Humic acids help strengthen the immune system, fight viruses, and cleanse the body of waste and toxins.
ВИТАМИР Мумие Smarttab таб. №30 2шт
| Состав | группа гуминовых кислот |
| Назначение добавки | профилактика остеопороза; для иммунитета; для стрессоустойчивости |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов БАД; беременность и кормление грудью |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | 2 штуки |
| Минимальная температура хранения | 2 + °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Мумие Smarttab" (таблетки покрытые оболочкой массой 515,0 мг(±10%)) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Мумие Smarttab" (таблетки покрытые оболочкой массой 515,0 мг(±10%)) |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.000260.01.22 |
Мумие широко используется в восточной и западной медицине для активизации обменных процессов, усиления регенерации в тканях, особенно костной; укрепления иммунитета, улучшения памяти, снятия стресса, улучшения общего состояния. Алтайское мумие содержит более 80 жизненно важных для организма веществ, в том числе антибиотики растительного происхождения и антикоагулянты, многие необходимые аминокислоты (гистидин, треонин, метионин, триптофан, лизин, валин), эфирные масла, жирные кислоты, витамины В12 и В6, ферменты. Особый интерес представляют гуминовые кислоты, входящие в состав мумие. Они хорошо усваиваются организмом и оказывают общий оздоровительный эффект на организм. Гуминовые кислоты способствуют укреплению иммунитета, борьбе с вирусами, очищению организма от шлаков и токсинов.