| Composition | Calcium carbonate, magnesium carbonate, ascorbic acid (vitamin C), inulin (from chicory root); microcrystalline cellulose (carrier), iron fumarate, DL-alpha-tocopherol acetate (vitamin E); zinc citrate, nicotinamide (vitamin PP or B3), polyvinylpyrrolidone (stabilizer), alpha-lipoic acid; rutin (vitamin P), magnesium stearate (anti-caking agent), retinol acetate (vitamin A); coenzyme Q10 (ubiquinone), pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), riboflavin (vitamin B2), vitamin D3; folic acid (vitamin B9), tablet shell: hydroxypropyl methylcellulose (thickener); polyethyleneglycol (stabilizer), titanium dioxide (dye), carmine dye. |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | Vitamin-mineral complex, supports immunity, improves metabolism, increases energy; Skin and hair care, strengthening the cardiovascular system, combating vitamin deficiency |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | individual intolerance to components, pregnancy, breastfeeding |
| Release form | tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Vitamin complex A-Zn for women" (coated tablets weighing 1100.0 mg ± 10%) |
| Trade name | biologically active food supplement "Vitamin complex A-Zn for women" (coated tablets weighing 1100.0 mg ± 10%) |
| Product weight without packaging (g) | 35 g |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.11.003.R.003988.11.19 |
Vitamin complex A-Zn for women is a unique product that will help maintain a woman's health. One package contains 30 tablets, each coated for improved absorption. The complex contains a wide range of vitamins and minerals necessary for the normal functioning of the female body, including vitamins A, C, E, B1, B2, B6, B12, niacin, folic acid, biotin, iron, zinc, and many others. With regular intake of the A-Zn complex, a woman receives all the necessary vitamins and minerals that help her feel healthy and energetic. Multivitamins promote proper nervous system function, reduce stress, improve nutrient absorption, and have a beneficial effect on immune function, as well as heart and vascular health.
The product improves liver function and helps remove heavy metals from the body. The dietary supplement helps maintain reproductive health, helps lower cholesterol levels, and has a beneficial effect on vision. Vitamins stimulate new cell growth, help slow the aging process, and have a positive effect on accelerated skin and nail regeneration, as well as hair growth and shine. They also ensure strong teeth and bones.
Take 1 tablet once daily with meals. Duration of treatment: 1 month. Repeat treatment if necessary.
ВИТАМИР Витаминный комплекс, витамины для женщин 1 уп 30шт
| Состав | кальция карбонат, магния карбонат, аскорбиновая кислота (витамин С), инулин (из корня цикория); микрокристаллическая целлюлоза (носитель),железа фумарат, DL-альфа-токоферолa ацетат (витамин Е); цинка цитрат,никотинамид (вит РР или В3),поливинилпирролидон (стабилизатор),альфа-липоевая кислота; рутин (витамин Р), магния стеарат (агент антислеживающий), ретинола ацетат (витамин А); коэнзим Q10 (убихинон), пиридоксина гидрохлорид (витамин В6), рибофлавин (витамин В2),витамин D3; фолиевая кислота (витамин В9), оболочка таблетки: гидроксипропилметилцеллюлоза (загуститель); полиэтиленгликоль (стабилизатор), диоксид титана (краситель), краситель «Кармин». |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | Витаминно-минеральный комплекс, поддержка иммунитета, улучшение обмена веществ, повышение энергии; Забота о коже и волосах, укрепление сердечно-сосудистой системы, борьба с дефицитом витаминов |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость компонентов, беременность, кормление грудью |
| Форма выпуска | таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Витаминный комплекс А-Zn для женщин" (таблетки покрытые оболочкой массой 1100,0 мг±10%) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Витаминный комплекс А-Zn для женщин" (таблетки покрытые оболочкой массой 1100,0 мг±10%) |
| Вес товара без упаковки (г) | 35 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.003988.11.19 |
Витаминный комплекс A-Zn для женщин - это уникальное средство, которое поможет поддерживать здоровье организма женщины в хорошей форме. В одной упаковке содержится 30 таблеток, каждая из которых покрыта специальной оболочкой для лучшего усваивания. Комплекс содержит широкий спектр витаминов и минералов, необходимых для нормальной работы организма женщины, включая витамины А, С, Е, В1, В2, В6, В12, ниацин, фолиевую кислоту, биотин, железо, цинк и многие другие. Благодаря регулярному приему комплекса A-Zn женщина получает все необходимые витамины и минералы, которые помогают ей чувствовать себя здоровой и энергичной. Мультивитамины способствуют правильной работе нервной системы, снижению уровня стресса, лучшему усвоению питательных веществ, благоприятно влияют на улучшение работы иммунитета, а также состояние сердца и сосудов. Средство способствует улучшению функции печени, помогает выводить из организма соли тяжелых металлов. Бад помогает поддерживать репродуктивное здоровье, способствует снижению уровня холестерина в крови, благотворно воздействует на зрение. Витамины стимулируют рост новых клеток, помогают замедлить процессы старения, положительно влияют на ускорение регенерации кожи, ногтей, а также рост и блеск волос а также обеспечивают прочность зубов и костей.
Принимать по 1 таблетке 1 раз в день во время еды. Продолжительность приема - 1 месяц. При необходимости прием можно повторить.